Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Kabina prysznicowa półokrągła, kwadratowa, a może walk-in? Sprawdź, które rozwiązanie do łazienki wybrać

Kabina prysznicowa półokrągła, kwadratowa, a może walk-in?

Łazienka musi być funkcjonalna, łatwa w utrzymaniu czystości i jednocześnie estetyczna. Aranżacja tego pomieszczenia wymaga przemyślanych rozwiązań, a bogata oferta wyposażenia łazienki nie ułatwia wyboru. Czy półokrągła kabina prysznicowa to zawsze strzał w dziesiątkę? Co poza wyglądem wyróżnia kabiny kwadratowe i kiedy warto postawić na tego typu model? Czy w każdej łazience można zainstalować walk-in?

Strefa mokra w łazience – przewaga kabiny prysznicowej nad wanną

Kabiny prysznicowe są obecnie bardziej popularne niż wanny. Na ich korzyść przemawiają przede wszystkim:

  • oszczędność miejsca – najmniejsza kabina prysznicowa występuje już w rozmiarze 70 × 70 cm, co czyni ją atrakcyjnym wyborem do niewielkiej łazienki;

  • łatwość czyszczenia – strumień wody z prysznica spłukuje zanieczyszczenia prosto do odpływu, dzięki czemu osad nie gromadzi się na ściankach brodzika, jak ma to miejsce w przypadku wanny;

  • przyjazność dla środowiska – zazwyczaj w trakcie prysznica zużywa się mniej wody niż podczas kąpieli w wannie. Do napełnienia wanny średniej wielkości potrzeba min. 120 litrów wody, zaś biorąc prysznic, zużywa się ok. 15 litrów na minutę. Montaż kabiny to zatem dobry sposób, by zadbać o środowisko oraz zaoszczędzić na rachunkach.

Do tego dochodzą jeszcze kwestie ergonomii. Prysznic to zazwyczaj lepsze rozwiązanie dla dzieci, osób starszych oraz osób z ograniczeniami ruchowymi ze względu na łatwość wchodzenia i wychodzenia.

Półokrągła kabina prysznicowa – bezpieczna i przestronna

Kabiny półokrągłe są estetyczne i jednocześnie praktyczne. Prosta konstrukcja uzupełni zarówno większą, jak i bardziej kompaktową przestrzeń oraz pomieszczenia o nietypowym układzie.

Kabina z półokrągłym przodem została zaprojektowana tak, by wpasować się w róg łazienki i oszczędzić jak najwięcej miejsca. Do wyjątkowo małej przestrzeni można wybrać kabinę z przesuwnymi drzwiami, która nie będzie kolidować z pozostałymi elementami wyposażenia. Co ważne, półokrągła kabina zapewnia dużo miejsca wewnątrz, co ma wpływ na komfort kąpieli. To zatem idealna opcja dla tych, którzy cenią sobie większą swobodę ruchu.

To tyle, jeśli chodzi o kwestie praktyczne, a co estetyką? Czy zaokrąglona kabina sprawdzi się w tradycyjnej łazience, czy będzie lepiej pasować do nowoczesnego wnętrza? Wszystko zależy od wykończenia konkretnego modelu. Do eleganckich wnętrz najlepiej nada się produkt bez ramy, wyróżniający się nowoczesnym designem. Brak widocznej ramy daje punkt wyjścia dla minimalistycznych aranżacji oraz dodatkowo optycznie powiększa przestrzeń. Z kolei w tradycyjnej czy industrialnej łazience można postawić na kabinę półramową lub z ramą i koniecznie dobrać do niej kolor armatury.

Kwadratowa kabina prysznicowa – kompaktowa i funkcjonalna

Kwadratowe kabiny należą do najmniejszych w ofercie, a ich kompaktowe rozmiary są wciąż w stanie zapewnić komfort użytkowania. Tego typu prysznic jest praktyczną propozycją do małej łazienki, wyposażonej w sprzęty o prostych liniach.

Przed zakupem konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na drzwi. W przypadku kwadratowych kabin wybór jest naprawdę duży i obejmuje drzwi przesuwne, zawiasowe, obrotowe i składane. Klasyczne drzwi na zawiasach i obrotowe wymagają nieco więcej przestrzeni, ponieważ skrzydło wychodzi poza obszar kabiny. Z kolei przesuwne lub składane sprawdzą się nawet wtedy, gdy miejsce w łazience jest ograniczone.

Kabina z głębokim brodzikiem – prysznic z funkcją mini wanny

Czy można zamontować prysznic i jednocześnie nie rezygnować z opcji kąpieli? To pytanie zadają sobie szczególnie rodzice małych dzieci. Kabina z głębokim brodzikiem to idealny wybór do niewielkiej łazienki, w której nie da się umieścić wanny. Wysoki brodzik pozwoli wygodnie wykąpać pociechę czy zrobić pranie.

Jeśli wybór padnie na wielozadaniowy, okrągły lub prostokątny model, to z relaksujących kąpieli mogą korzystać również dorośli.

Walk-in – ku chwale prostoty

Kabiny typu walk-in stają się coraz popularniejszym wyborem, zwłaszcza dla tych, którzy chcą stworzyć pokój kąpielowy w minimalistycznym stylu.

Szyba prysznicowa walk-in składa się jedynie z tafli szkła. Montuje się ją bezpośrednio do podłogi lub na niskim brodziku – czysta, nieprzerwana linia tworzy wrażenie przestronności i nadaje łazience designerski charakter.

Walk-in pasuje raczej do większych pomieszczeń, w których można bez problemu oddzielić strefę mokrą od suchej. Pojedyncza szyba zapobiega wyciekaniu wody, ale można również zostawić zupełnie otwarty bok.

Tego rodzaju prysznic jest wyjątkowo łatwy w czyszczeniu, ponieważ nie posiada on ramy oraz żadnych zakamarków, w których mógłby gromadzić się brud. Walk-in wymaga jednak montażu odpływu liniowego, co nie zawsze jest możliwe w bloku czy wybudowanym już domu.

Zamknięta kabina prysznicowa – półokrągła, kwadratowa czy prostokątna – to tradycyjny sposób na aranżację kącika prysznicowego. Z kolei walk-in to przestrzeń bez brodzika, ograniczona jedną szybą lub zupełnie otwarta. Dzięki temu minimalistycznemu rozwiązaniu wnętrze wydaje się bardziej luksusowe i nowoczesne. Prysznice typu walk-in są również łatwiejsze do czyszczenia i konserwacji, jednak nie w każdej łazience da się je zainstalować. Kabiny prysznicowe są natomiast tańsze oraz optymalne do mniejszych pomieszczeń, ponieważ skutecznie zapobiegają rozpryskiwaniu się wody.