Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jakie firany do salonu nowoczesnego, w nowoczesnym stylu?

Wybór firanki do nowocześnie urządzonej przestrzeni salonu to duże wyzwanie, dlatego warto testować różne opcje. [fot. Eurofirany]

Firanka, która zdobi okna w salonie, może wpłynąć na nastrój panujący w całym wnętrzu. Oczywistym jest fakt, że do nowoczesnego salonu należy wybrać zupełnie inne firanki niż do tego urządzonego w tradycyjnym stylu. Oto kilka podpowiedzi, jaki rodzaj firan wybrać do nowocześnie urządzonej przestrzeni Twojego salonu. Dzięki tym rozwiązaniom podkreślisz modernistyczny klimat tego pomieszczenia.

Albo zasłony, albo firanki

0
Warto, by były to geometryczne wzory, które będą współgrać z nowoczesną przestrzenią. [fot. Eurofirany]

W nowoczesnej przestrzeni ceni się umiar i prostotę. Dlatego, decydując się na firanki, warto zrezygnować z zasłon i na odwrót. Zaskoczył Cię ten pomysł? Otóż, nie jest on nowy. Co więcej, w wielu krajach, np. w Niderlandach, nie zawiesza się firanek w oknach, pozostawiając je odkryte. 

Dlatego, chcąc, by pokój współgrał z całym wystrojem, warto postawić na minimalizm i zdecydować się na zawieszenie albo firanek, albo zasłon.

Geometryczne wzory, ciekawe kolory

Wybierasz motyw na firance? Warto, by były to geometryczne wzory, które będą współgrać z nowoczesną przestrzenią. Firanką, która pasuje do salonu w modernistycznym stylu, jest również ta gładka, pozbawiona jakichkolwiek ozdób czy symboli.

Chociaż większość firanek dostępna jest w białym kolorze, nie musisz się na nie decydować. Zamiast tego możesz wybrać firanki, które będą np. w odcieniu ecru z wielobarwnymi wstawkami albo wzorzystą tkaninową podwiązką. Takie rozwiązania są szczególnie polecane do przełamania przestrzeni nieco przygaszonej, np. tam gdzie dominują pastelowe czy szare odcienie. W ten sposób wniesiesz więcej energii do swojego salonu.

Panele firanowe

Jeżeli zależy Ci na tym, by firanki były praktyczne, warto wybrać panele firanowe. Można je szybko i bez trudu odsuwać i zasuwać, a one nie zmieniają swojego kształtu. Ich ogromną zaletą jest fakt, że dobrze prezentują się nie tylko w środku, ale również z zewnątrz domu. Panele firanowe występują w różnych wersjach, począwszy od prostych, w jednolitych kolorach, aż po zakończone ażurowymi wykończeniami. Taka firanka doda charakteru nowoczesnemu wnętrzu.

Interesujące fasony firan

Niektórzy, zastanawiając się, jakie firany do salonu nowoczesnego pasują najlepiej, nie biorą pod uwagę ich fasonu. Tymczasem to właśnie dzięki nietypowemu ułożeniu firanki mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Nie musisz decydować się jedynie na firanki, które całkowicie zasłonią okno, możesz też wybrać takie marszczone do połowy okna czy wyposażone w podwiązki. Efekt będzie znakomity.

Szelki, kółka albo taśma

W nowoczesnym salonie równie istotny, co wybór firanek, jest dobór karniszy oraz sposobu zawieszenia firan. Na rynku znajdziesz wiele interesujących propozycji, m.in. szelki, kółka albo taśmę. Każda z tych opcji dobrze prezentuje się w nowoczesnej przestrzeni. Niekiedy zasłony są już wyposażone w specjalne otwory do zawieszenia ich na karniszu – wystarczy je wówczas przeciągnąć.

Rodzaj materiału

Decydując się na firankę do modernistycznego salonu, nie można nie zwrócić uwagi na taki aspekt, jak typ materiału, z którego jest wykonana. To właśnie materiał ma ogromny wpływ na wygląd całego wnętrza. W nowoczesnym pomieszczeniu dobrze będą wyglądać firanki poliestrowe, bawełniane z dodatkiem poliestru czy wykonane z delikatnych woali.

Aby podkreślić styl pomieszczenia, nie zapomnij o eleganckich akcesoriach. Mogą to być podwiązki, haczyki, a nawet klasyczne karnisze, które pasują zarówno do tradycyjnego, jak i nowoczesnego salonu.

Wybór firanki do nowocześnie urządzonej przestrzeni salonu to duże wyzwanie, dlatego warto testować różne opcje. W ten sposób uda się osiągnąć upragniony efekt estetyczny. Pamiętaj, że firanka nie tylko musi pasować do wnętrza, ale również Ty musisz dobrze czuć się w pomieszczeniu, w którym jest zawieszona. Jeżeli, np. czujesz się nieswojo, bo zrezygnowałeś z zasłon na rzecz posiadania jedynie firanki, nie warto trwać w takim stanie. Oprócz walorów wizualnych, bardzo istotne jest tu Twoje dobre samopoczucie, które – niezależnie od tego, jaką przestrzeń meblujesz – powinieneś stawiać na pierwszym miejscu.


0
Aby podkreślić styl pomieszczenia, nie zapomnij o eleganckich akcesoriach. [fot. Eurofirany]