Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jaki grzejnik do łazienki wybrać?

Biały grzejnik drabinkowy na ścianie w łazience

Grzejnik w łazienkowym wnętrzu spełnia kilka niezwykle ważnych funkcji, dlatego dobór odpowiedniego urządzenia grzewczego ma kluczowe znaczenie dla wygody użytkowania łazienki. Pomaga obniżyć wilgotność powietrza, uniemożliwiając powstawanie grzybów oraz pleśni, pozwala utrzymać komfort termiczny we wnętrzu, daje poczucie przytulności, a także w wielu przypadkach staje się dodatkową ozdobą pasującą do wybranej aranżacji. Jaki grzejnik do łazienki wybrać? Podpowiadamy!

Jaki grzejnik do łazienki?

Grzejniki różnią się między sobą pod wieloma względami. Pierwszym, który omówimy jest sposób ich zasilania. Wyróżniamy grzejniki zasilane przy pomocy instalacji z centralnego ogrzewania zwane grzejnikami wodnymi, grzejniki elektryczne, a także modele będące połączeniem tych dwóch metod - są to kaloryfery wodno-elektryczne.

W przypadku bardzo dużych łazienek czy pokoi kąpielowych najlepszym rozwiązaniem jest wybór ogrzewania podłogowego oraz grzejnika łazienkowego. Takie połączenie stworzy optymalny system grzewczy oraz da możliwość suszenia mokrych rzeczy.

Wybierając kaloryfer do łazienki musimy także wybrać materiał, z jakiego został zrobiony. Na rynku dostępne są modele wykonane z aluminium, miedzi, stali lub żeliwa różniące się od siebie wagą czy żywotnością. Różnią się także powłoką i tu mamy do wyboru modele lakierowane, satynowane, metalizowane oraz chromowane.

Ostatnią kwestią jest styl wykonania. Dostępne w ofertach wielu producentów modele mogą przybierać najbardziej fantazyjne kształty. Począwszy od klasycznych płytowych czy tych o kształcie drabinki lub rurki po awangardowe propozycje przypominające dzieła sztuki. Zadbajmy o to, by wybrany przez nas model wpisywał się swoim designem w styl panujący w łazienkowym wnętrzu.

Jaki grzejnik elektryczny do łazienki?

Grzejnik elektryczny do łazienki w formie drabinki to rozwiązanie niezwykle popularne i bardzo cenione wśród konsumentów. Jest estetyczny, niezwykle wygodny w użytkowaniu i zapewnia odpowiednią ilość ciepła w pomieszczeniach mniejszych rozmiarów. Dostępne modele różnią się kształtem, ceną, a także wydajnością. Charakterystyczny wygląd grzejnika drabinkowego sprawia, że zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż klasyczne modele, dobrze rozprowadza ciepło, a także pozwala na bezproblemowe suszenie ręczników oraz ubrań.

Ogromną zaletą tego rozwiązanie jest także niezwykle szybki i łatwy montaż. Nie ma konieczności przeprowadzania gruntownego remontu i przerabiania istniejącej instalacji grzewczej. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce, zamontować go na ścianie i cieszyć się ciepłym wnętrzem bez względu na porę roku.

Za tym rozwiązaniem przemawia także innowacyjność rozwiązań. Tu producenci również idą z duchem czasu, oferując inteligentne modele sterowane za pomocą pilota lub telefonu. Warto rozważyć jego kupno również ze względu na cenę. Ta oczywiście uzależniona jest od wydajności i stopnia innowacyjności, ale w dłuższej perspektywie czasowej rozwiązanie to jest bardzo opłacalne i pozytywnie wpływa na wysokość rachunków.

Jaki grzejnik do łazienki o powierzchni 4, 5, 6, 10 m²? Jaka moc grzejnika?

Dobór grzejnika o odpowiedniej mocy uzależniony jest od kilku czynników.

Po pierwsze warto zastanowić się jaką temperaturę chcemy utrzymać w łazience, a także jakie jest faktycznie zapotrzebowanie na ciepło w tym pomieszczeniu. Jeśli kaloryfer ma służyć także do suszenia, warto wybrać model o mocy 20% wyższej, gdyż zakłada się, że przez większość czasu będzie on zasłonięty. Urządzenie o większej mocy przyda się także w przypadku dolnego zasilania. Parametry umieszczone na etykiecie oznaczają moc dla zasilania góra-dół, które jest najefektywniejsze.

Pomocne w wyborze grzejnika są wspomniane oznaczenia producentów znajdujące się na etykietach i tak np. parametry urządzenia wynoszące 75/65/24°C oznaczają, że 75 stopni Celsjusza to temperatura zasilania, 65 stopni to temperatura powrotu, zaś 24 stopnie to temperatura, która będzie w pomieszczeniu.

Grzejniki dostępne na rynku posiadają moc pomiędzy 50 W, a 1000 W, choć istnieją także modele o mocy 2000 W.  Zakładając, że komfortowa temperatura w łazience zimą wynosi 24°C to w przypadku średniej wielkości pomieszczenia o dobrej izolacji termicznej wystarczający będzie grzejnik o mocy 100-130 W na m². W przypadku starego budownictwa i nieszczelnych okien, warto zdecydować się na model o mocy minimum 400 W. Warto przyjąć, że do łazienki o powierzchni 4 m² i 5 m² optymalny będzie kaloryfer o mocy odpowiednio 500 i 600 W. 

Jak dobrać grzejnik do wystroju łazienki?

Wystrój łazienki Rodzaj grzejnika
Nowoczesna łazienka W łazience, w której króluje nowoczesny wystrój, zastosujmy grzejniki o minimalistycznym designie. Wiszące na ścianie kaloryfery płaskie o prostych formach będą doskonale komponować się w pomieszczeniu urządzonym w tym stylu. Modele wykonane ze stali nierdzewnej lub szklane panele grzewcze będą strzałem w dziesiątkę.
Klasyczna łazienka Jeśli łazienka utrzymana jest w klasycznym stylu, rozważmy zastosowanie grzejników dekoracyjnych w stylu retro. Na rynku dostępne są różnorodne modele z ozdobnymi elementami. Pomieszczenie urządzone w tym stylu to także idealne miejsce dla grzejników w kolorze złotym i miedzianym.
Skandynawska łazienka W łazience w stylu skandynawskim postawmy na grzejniki o jasnych kolorach i prostych formach. Grzejniki drabinkowe o minimalistycznym designie świetnie wpasują się w ten klimat. Warto tutaj wspomnieć także o kaloryferach drewnianych lub pokrytych drewnopodobnym dekorem.
Elegancka łazienka Do łazienki utrzymanej w eleganckim stylu warto rozważyć grzejniki o luksusowym designie, np. z chromowanymi elementami. Na rynku dostępne są także modele z lustrem - to praktyczne rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się w eleganckiej łazience.
Industrialna łazienka W przypadku łazienki utrzymanej w stylu industrialnym weźmy pod uwagę grzejniki wykonane z metalu. Kaloryfery w kolorze czarnym doskonale wpiszą się w taki wystój. Są one aktualnie jednym z najpopularniejszych rozwiązań do mieszkań.