Unia Europejska flaga logotyp

Jak zrobić samemu ramki na zdjęcia?

Własnoręcznie wykonana ramka z drewna może być cieszącą oko ozdobą salonu.

Lubisz wspominać miłe chwile, oglądając zdjęcia z wakacji albo fotografie członków Twojej rodziny? Możesz je przechowywać w albumie albo powiesić na ścianie w ładnych ramkach. Jeśli zdecydujesz się na drugą opcję, pomyśl, jakie ramki wybrać, by twoje zdjęcia prezentowały się jak najlepiej. A może ramki na zdjęcia chcesz zrobić samemu? Podpowiadamy, jak zrobić i gdzie powiesić ramki na zdjęcia z różnych materiałów – z drewna, z papieru, z makaronu i z zapałek.

Zalety ramki DIY

Samodzielne zrobienie ramki na zdjęcia jest proste – nie musisz mieć zdolności manualnych, by podjąć się tego zadania i uzyskać świetny efekt. Wykonanie ramki to pomysł na pracę plastyczną z dziećmi lub przyjaciółmi. Koszt materiałów potrzebnych do wykonania takiej ramki nie jest wysoki – w zależności od materiałów, z jakich zdecydujesz się ją zrobić, waha się od kilku do kilkudziesięciu złotych. Jej wygląd i rozmiar możesz dopasować do swoich potrzeb, podczas gdy ramki dostępne w sklepach mają z góry określony, standardowy wymiar. A jeśli zdecydujesz się wykonać ramkę samodzielnie, możesz nadać jej oryginalny, jedyny w swoim rodzaju wygląd, dopasowany do designu Twojego mieszkania lub domu osoby, której chcesz ramkę podarować.

Ramki drewniane będą świetnie pasować do jadalni ze stylowym stołem. Co umieścić w ramkach? To zależy tylko od Ciebie.

 Ramka drewniana

Jak zrobić ramki na zdjęcia z drewna? Będziesz do nich potrzebować: oheblowanej drewnianej deski – np. frezowanej, sosnowej kantówki o długości 120 cm, piły do drewna, kleju – może być wikol – oraz papieru ściernego i ewentualnie kątomierza, a także kawałka płyty HDF, płyty pleksi, stalowego łącznika i zawieszki. Wszystkie te materiały bez problemu dostaniesz w markecie budowlanym. Na początek proponujemy zrobienie ramki o wymiarach 30 cm x 30 cm. Deskę przepiłuj na 4 równe części, pamiętając, by cięcie wykonać pod kątem 45 stopni – najlepiej, zanim weźmiesz piłę do ręki, zaznacz ołówkiem linię cięcia. Następnie przepiłowane deski wygładź papierem ściernym, złóż je w kształt ramki i sklej, ściskając chwilę deski ze sobą, zanim klej zadziała. Teraz przyszedł czas na ozdobienie ramki. Możesz ją pomalować przezroczystym impregnatem lub farbą akrylową w wybranym kolorze, a potem ozdobić np. przyklejając muszelki, koraliki albo inne gotowe ozdoby, dostępne w sklepach z materiałami plastycznymi. Teraz weź płyty HDF i pleksi, które powinna mieć dokładnie taki sam wymiar, jak ramka, tak aby wpasować się w jej środek – w sklepach stolarskich lub budowlanych możesz poprosić o przycięcie takich płyt do wybranego rozmiaru. Włóż płytę HDF do środka ramki i zabezpiecz ją przed wypadnięciem przy pomocy stalowego łącznika, który trzeba wkręcić w tył ramki. Następnie przyklej taśmą dwustronną zdjęcie lub obrazek do płyty HDF, a na koniec włóż płytę pleksi, by zabezpieczyć całość. Przyklej ją do płyty HDF przy pomocy niewielkiej ilości kleju wikol – najlepiej z boku, przy ramce.

Ramka z papieru

Jak zrobić ramkę na zdjęcie z papieru? Przygotuj 2 arkusze tekturki o wymiarach co najmniej 10 cm x 10 cm, klej wikol, ostry nożyk, linijkę, ołówek, sznurek albo kolorową włóczkę. Zacznij od wierzchniej strony ramki. Na jednej tekturce narysuj prostokąt – w zależności od tego, w jakim formacie jest zdjęcie, do którego robisz ramkę, mniejszy o 1 cm od wymiarów fotografii. Teraz przy pomocy linijki i nożyka wytnij narysowany prostokąt. Możesz go dowolnie ozdobić: cekinami, koralikami, suszonymi kwiatami albo włóczką lub sznurkiem. Te ostatnie należy nawinąć na wycięta tekturkę i uważnie przykleić. Następnie weź drugą tekturkę, która będzie spodem ramki. Wybierz krótszy bok prostokąta i odrysuj szerokość ramki. W środku wytnij prostokąt o długości większej o 1 cm niż długość zdjęcia i o takiej samej szerokości co ono. Dzięki dłuższemu bokowi będzie można wsunąć zdjęcie w ramkę. Ozdobioną wierzchnią stronę przyklej teraz do spodniej strony ramki. Jeszcze tylko z pozostałego fragmentu tekturki wytnij podpórkę i przyklej ją do ramki.

Ramka z makaronu

Jak zrobić ramkę na zdjęcia z makaronu? Instrukcja wygląda bardzo podobnie jak w przypadku ramki z papieru z tą różnicą, że ozdabiamy ją nie włóczką, cekinami czy suszonymi kwiatami, a pomalowanym farbami makaronem w wybranych kształtach. Najlepiej nadaje się do tego makaron w niewielkim rozmiarze, np. małe rurki lub małe muszelki. Oprócz niego będziesz potrzebować pistoletu z klejem na gorąco lub tzw. magicznego kleju, którym przykleisz makaron do ramki, a także farb – posłużą one do pomalowania makaronu. Makaron najlepiej pomalować wcześniej i pozostawić go do dokładnego wyschnięcia, a następnie naklejać na tekturową ramkę, układając go w wybrany, fantazyjny wzór.

Ekologiczne zapałki

A jak zrobić ramkę na zdjęcia z zapałek? Nie jest to skomplikowane. Oprócz tekturowej ramki, wykonanej zgodnie z instrukcją zamieszczoną powyżej, potrzebujesz standardowych przedmiotów potrzebnych do wykonywania prac plastycznych oraz kilku pudełek wypalonych zapałek. Nieozdobione boki ramki posmaruj klejem, a następnie ułóż zapałki  ściśle jedna przy drugiej wzdłuż wszystkich czterech boków ramki. Główki zapałek skieruj na  zewnątrz. Taka oryginalna, klimatyczna ramka najlepiej pasuje do starych fotografii czarno-białych.

Do środka drewnianej ramki, dla uzyskania ciekawego efektu, można wstawić dwie płyty pleksi. Wówczas zdjęcie wewnątrz ramki będzie wyglądało jak zawieszone w powietrzu.