Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zrobić parawan pokojowy?

Zewnętrzna osłona oddzielająca część przestrzeni w celach dekoracyjnych lub praktycznych to właśnie parawan pokojowy.

Otwarta przestrzeń w lokalach mieszkalnych lub usługowych jest nadal popularnym projektem aranżacji takich wnętrz. Oprócz licznych korzyści ma jednak pewną wadę, którą może być brak intymności dla domowników albo klientów. Czasem każdy pragnie mieć chwilę tylko dla siebie i w spokoju spędzić trochę czasu. Innym razem chodzi o przebranie czy ściągnięcie odzieży wierzchniej. By zyskać taką strefę nie zawsze trzeba stawiać ścianki działowe oraz wygradzać oddzielne przebieralnie. Rozwiązaniem jest przenośny parawan pokojowy, który może mieć naprawdę wiele ciekawych zastosowań.

Do czego służy przenośny parawan pokojowy?

0
Otwarta przestrzeń w lokalach mieszkalnych lub usługowych jest nadal popularnym projektem aranżacji takich wnętrz.

Zewnętrzna osłona oddzielająca część przestrzeni w celach dekoracyjnych lub praktycznych to właśnie parawan pokojowy. Choć nazwa może sugerować rozmieszczenie, ten typ odgrodzenia nadaje się do niemal każdego pomieszczenia. Wystarczy wspomnieć o:

  • salonie urządzonym w stylu rustykalnym,

  • punkcie handlującym dodatkami w stylu vintage,

  • gabinecie lekarskim czy kosmetycznym,

  • szatniach, przebieralniach, przymierzalniach,

  • sypialni lub łazience. 

Przykładowe inspiracje aranżacyjne uwzględniające taki parawan mogą odnosić się do biurowych wnętrz open space. W ten sposób da się wydzielić poszczególne stanowiska dla pracowników bez konieczności przeprowadzania gruntownej przebudowy. 

Zastanawiając się, jak zrobić parawan pokojowy, warto też rozważyć wygląd takiej osłony. Zasadniczo powinien być raczej spójny z designem konkretnego lokalu, ale może stanowić również oryginalny akcent ozdobny. Dowolność w tym zakresie wynika także z materiałów używanych do produkcji parawanów. Są to przede wszystkim: drewno, pergamin, słoma, tkaniny czy tworzywa sztuczne. Profesjonalni wytwórcy oferują nawet modele w pełni spersonalizowane z własnym nadrukiem.   

Jakie wyposażenie jest potrzebne do zrobienia parawanu?

Najważniejszymi zasobami, które należy koniecznie zgromadzić są deski tworzące konstrukcję i wybrane wypełnienia materiałowe. W przypadku pierwszych nie ma ścisłych zaleceń co do typu użytego drewna. Z kolei drugimi mogą być: popularny rattan, bawełna, len albo jedwab. Osoba odpowiedzialna za wykonanie musi też postarać się o niewielkie kawałki tkaniny, które przeznaczy na kieszonki oraz pozostałe schowki. Analizując, jak zrobić parawan pokojowy, warto przygotować również:

  • zawiasy,

  • papier ścierny,

  • nożyczki,

  • linijkę lub centymetr krawiecki,

  • piłkę do drewna,

  • wiertarkę wraz z okrągłym frezem,

  • maszynę do szycia,

  • impregnat w formie bejcy czy lakierobejcy,

  • klej do drewna. 

Ostatnim etapem prac wstępnych będzie przycięcie listew do właściwych wymiarów. W odniesieniu do prostych wersji parawanów, takie przesłony powinny mieć: 6 elementów z bokami 3x3 cm, 6 elementów o średnicy 1 cm oraz 3 płachty materiału 50 x 180 cm. Przewagą tej opcji jest łatwość rozkładania i składania w zależności od potrzeb lub upodobań wizualnych. Co za tym idzie wygrodzenie można dość łatwo schować za szafą czy łóżkiem. Będzie lekkie, a więc także przyjazne w przenoszeniu. 

Wykonanie parawanu pokojowego – instrukcja krok po kroku

Pierwszą fazą działań jest stworzenie ramowej konstrukcji osłony. Należy wykonać otwory frezem w dłuższych listwach na wysokości 10 cm od dolnej krawędzi oraz 5 cm od górnej. Potem trzeba połączyć je w pary. W wywierconych otworach zostaną umieszczone krótsze listewki. Całość utworzy charakterystyczne trzy prostokąty, które będą wypełnione określonym materiałem. Jednak najpierw każdy z nich należy delikatnie przetrzeć papierem ściernym w celu uzyskania idealnie gładkiego drewna. 

Następnym krokiem jest zabezpieczenie środkiem impregnującym. Rozważając, jak zrobić parawan pokojowy, warto pamiętać o staranności podczas przykręcania zawiasów. Będzie ona wpływać na równomierne ułożenie tkaniny na tym stelażu, a także łatwość rozkładania i składania. Co do materiału konieczne jest dokładne obszycie brzegów chroniące przed strzępieniem końców. Do krótszych boków struktury doszywamy rzep, a potem możemy zająć się stworzeniem kieszeni. W końcu trzeba przypiąć wszystkie części tkaniny do konstrukcji oraz dokonać próbnego rozłożenia. Jeśli użytkownik parawanu wyczuje większy opór powinien po prostu wyregulować wkręcone zawiasy. Następnie może cieszyć się efektem prac.         

0
Parawan powinien być spójny z designem konkretnego lokalu, ale może stanowić również oryginalny akcent ozdobny.