Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zrobić leżak drewniany?

Rozpatrując, jak zrobić leżak drewniany, nie można zapominać o detalach wykończeniowych.

Przedstawiony typ wyposażenia może przydać się: na działce, tarasie, werandzie czy w ogrodzie. Choć markety budowlane oferują wiele modeli gotowych, samodzielne wykonanie wcale nie musi być skomplikowane. Poza tym będzie ciekawą formą spędzenia wolnego czasu połączoną z nauką konkretnych umiejętności. Kluczowe są dokładne określenie zakresu pracy, a następnie zgromadzenie niezbędnych materiałów i akcesoriów. Niekiedy interesującą możliwością może okazać się odnowienie starego leżaka z drewna. O ile dysponujemy akurat wersją wymagającą gruntownego odświeżenia.

Jakie narzędzia i elementy są potrzebne do zrobienia leżaka?

a pomocą leżaka możesz stworzyć własną strefę komfortu nawet w małym ogrodzie.

Podstawowym materiałem w tym przypadku będą europalety najlepiej o wymiarach: 120 × 80 × 14 cm. Wszystko ze względu na fakt, iż taki leżak musi być w pełni bezpieczny utrzymując określony ciężar ciała. Dlatego polecanym zasobem są właśnie palety, z których jedna jest w stanie stabilnie znieść nacisk nawet 1 tony. Choć ważą niemało to idealnie sprawdzą się jako baza dla drewnianego leżaka. Oprócz nich majsterkowicz powinien zaopatrzyć się również w:

  • łączniki metalowe,

  • wkręty do drewna, 

  • kółka, 

  • szlifierkę kątową,

  • papier ścierny,

  • rękawice ochronne,

  • gogle,

  • wyrzynarkę,

  • wkrętarkę automatyczną,

  • preparat do impregnacji drewna. 

Wyposażenia jest więc naprawdę sporo, ale każde z nich będzie służyć sprawnemu i skutecznemu ukończeniu projektu. Zastanawiając się, jak zrobić leżak drewniany, warto dokładnie sprawdzić wszystkie schowki oraz zakamarki. W tym celu można wykorzystać drewno z odzysku, które znajdzie zastosowanie akurat w konstrukcji składanego krzesła. Wreszcie należy zapewnić sobie wystarczającą przestrzeń w warsztacie. Sam leżak będzie dość ciężki, więc przenoszenie wielu masywnych elementów byłoby zdecydowanie utrudnione. 

W jaki sposób przygotować palety na leżak drewniany?

Kluczowym zadaniem dla uzyskania komfortu i trwałości przedstawionego modelu jest wstępna obróbka surowca na leżak drewniany. Europalety powinny być najpierw dokładnie zeszlifowane. Chodzi o to by osiągnąć idealną gładkość, a także wykluczyć ryzyko wbicia się wystającej drzazgi. Potem trzeba pozbyć się potencjalnych przebarwień, które można wyeliminować przez delikatne przetarcia papierem ściernym. Kolejnym krokiem przygotowawczym jest naniesienie impregnatu chroniącego przed negatywnymi skutkami warunków pogodowych. W tym celu można użyć bejcy albo lakierobejcy zapobiegających wnikaniu wody w głąb struktury drewna.  

Należy podkreślić, że takie preparaty są dostępne zarówno w wersjach bezbarwnej, jak i kolorystycznej. Za jednym zamachem można więc zmienić odcień surowca, który mógł być akurat nieatrakcyjny wizualnie. Analizując, jak zrobić leżak drewniany, czasem po zaimpregnowaniu warto go po prostu pomalować. Zwłaszcza gdy barwa europalet znacząco różni się od koloru na tarasie czy werandzie. Wtedy można przejść do właściwej realizacji, która będzie przebiegać według ścisłego schematu prac. Pomoże on początkującym majsterkowiczom w precyzyjnej obróbce.  

Wykonanie leżaka drewnianego krok po kroku 

Najpierw trzeba przeciąć jedną z palet na pół w części środkowej deski. W ten sposób można uzyskać dwie o wymiarach 70 i 50 cm. Następnie dłuższy z tych elementów należy wkręcić do innej europalety. W efekcie będzie to solidna baza dla przyszłego leżaka drewnianego. Z krótszej części rozciętej palety można wykonać siedzisko używając do tego łączników metalowych. Muszą one być zestawione z materiałem pod kątem ostrym. W końcu zostaje sprawdzenie dokładności połączeń oraz wstępna przymiarka do ułożenia konstrukcji składanego krzesła. 

Rozpatrując, jak zrobić leżak drewniany, nie można zapominać o detalach wykończeniowych. Są nimi przede wszystkim poduszka i miękkie siedzisko. Ich nie trzeba już tworzyć samodzielnie, gdyż w sklepach ogrodniczych czy meblowych jest wystarczająco wiele opcji. Ułatwi to dopasowanie określonych wariantów wyściełania w leżaku. Dodatkowo zapewni założoną estetykę oraz wygodę. Jeśli jednak chcesz zrobić je własnoręcznie, wykorzystaj uniwersalną gąbkę tapicerską wraz z obiciem. Wystarczy ją przyciąć zgodnie z wymiarami całej konstrukcji. Potem pozostaje tylko cieszyć się rezultatem własnej pracy – najlepiej w gronie rodziny lub bliskich znajomych.        

Stylowy i wygodny leżak może przydać się: na działce, tarasie, werandzie czy w ogrodzie.