Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zrobić ławkę ogrodową bez oparcia?

Nim zabierzesz się do pracy, zastanów się również, w którym miejscu dokładnie będzie stać ławka.

Czas spędzany w ogrodzie lub na tarasie jest szansą na lepsze dotlenienie się oraz obcowanie z naturą. Aby przebywanie w tej przestrzeni było wygodne, warto wykonać ławkę, która sprawi, że będziesz mieć miejsce, w którym możesz usiąść, by pozachwycać się pięknem przyrody. Potrzebujesz tylko kilku desek, narzędzi i trochę czasu, by powstała piękna ławka ogrodowa.

Czego będziesz potrzebować do zrobienia ławki?

Budowa ławki nie jest oczywiście możliwa bez odpowiedniego budulca.

Zanim przejdziesz do działania, musisz stworzyć plan ławki, a także zgromadzić niezbędne narzędzia do pracy. W procesie budowania ławki z pewnością przydadzą się gwoździe, a także młotek oraz hebel do wygładzenia drewna. Deski przytniesz za pomocą piły.

Po tym, jak stworzysz konstrukcję ławki, powinieneś ją pomalować. Dlatego warto sięgnąć po impregnat, dzięki któremu zabezpieczysz ławkę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Nie możesz także zapomnieć o tym, by znaleźć sobie miejsce do pracy, gdzie na spokojnie zajmiesz się budową ławki.

Nim zabierzesz się do pracy, zastanów się również, w którym miejscu dokładnie będzie stać ławka. To może Ci w określeniu wymiarów tego mebla.

Wybierz odpowiednie drewno

Budowa ławki nie jest oczywiście możliwa bez odpowiedniego budulca. Warto więc przeanalizować, jaki typ drewna sprawdzi się w Twoim przypadku. Bardzo popularnym typem drewna, stosowanym do budowy ławek, jest świerk. Dzięki niemu Twoja ławka będzie nie tylko pięknie się prezentować, ponieważ deski mają mnóstwo słojów na swojej powierzchni, ale też będzie niezwykle lekka i poręczna, gdy zechcesz ją przenieść w inne miejsce.

O wiele cięższe są natomiast ławki wykonane z buku lub dębu. Wiąże się to również z ich zwiększoną wytrzymałością. Tego rodzaju meble przetrwają lata. Minusem tworzenia ławki z tego typu drewna jest to, że jego opracowanie wymaga więcej pracy niż np. drewno świerkowe. Może to stanowić poważne utrudnienie dla osób, które dopiero zaczynają pracę związaną ze stolarstwem lub chcą samodzielnie zrobić ławkę na własne potrzeby.

Stosunkowo tanim i łatwym w obróbce drewnem jest sosna. Poradzą sobie z nią nawet osoby niedoświadczone. Co ważne, ten typ drewna wykazuje również odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Niektóre osoby decydują się także na zastosowanie drewna egzotycznego, co również może wprowadzić ciekawy klimat do ich ogrodu czy werandy.

Jak zrobić ławkę bez oparcia?

Teraz możemy przejść do konkretów dotyczących tego, jak zrobić ławkę bez oparcia. Zacznij od stworzenia nóg. Warto, by były nie tylko równe, ale także muszą mieć taką wysokość, która pozwoli na wygodne siadanie na ławce. Następnym krokiem jest przygotowanie siedziska. Deska musi być gładka i dobrze wyheblowana z obu stron. To zapobiegnie np. wbiciu drzazgi do palca podczas użytkowania ławki. Teraz możesz połączyć nogi z deską, na której będziesz siedzieć. Każdą nogę wbij co najmniej trzema gwoździami. Pomiędzy nogami możesz umocować deskę, która dodatkowo wzmocnić konstrukcję.

Końcowym etapem jest pomalowanie ławki. Możesz pokryć ją bejcą albo farbą z impregnatem. Dzięki temu ławka będzie służyć Ci przez wiele lat, a drewno nie ulegnie uszkodzeniu. Taka ławka może służyć jako podstawa do stworzenia ławki z oparciem.

Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się dzięki nam, jak zrobić ławkę bez oparcia. Mając tę wiedzę, będziesz mógł wykonać mebel funkcjonalny, który umili Ci poranki, popołudnia i wieczory spędzone przed domem. Taka ławka jest naprawdę komfortowa, a przy tym łatwa w wykonaniu.

Jak widać, stworzenie ławki bez oparcia do własnego ogrodu nie jest czymś trudnym. Zwykłą ławeczkę zrobisz, używając do tego dostępnych w Twoim domu czy garażu przedmiotów. Istotne zasady, którymi należy kierować się podczas wykonywania takiej ławki, to przede wszystkim: dbałość o jednakową długość nóg, a także dokładne wyheblowanie deski, która będzie pełnić rolę siedziska. Nie można także zapomnieć o odpowiednim zamontowaniu gwoździ oraz nałożeniu na ławkę impregnatu lub farby zabezpieczającej, które będą chronić przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Po tym, jak stworzysz konstrukcję ławki, powinieneś ją pomalować.