Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zamontować żyrandol?

Wbrew pozorom montaż żyrandola – o ile zachowa się wszelkie środki ostrożności – nie musi wymagać obecności fachowca.

Remont zwykle oznacza niemal całkowitą zmianę aranżacji pomieszczenia. Polega to najczęściej na przemalowaniu ścian, wymianie podłogi oraz mebli. Jeśli nowa koncepcja aranżacji pomieszczenia „gryzie się” z dotychczasowym oświetleniem – powinieneś wymienić także lampę. Nie wiesz, jak zamontować żyrandol samodzielnie? Nie potrzebujesz do tego fachowca. Zapoznaj się z naszym poradnikiem i sam wymień żyrandol na nowy – szybko oraz bezpiecznie.

Montaż żyrandola – można wykonać go samodzielnie?

Wymiana żyrandola wymaga od Ciebie odpowiedniego przygotowania.

Wbrew pozorom montaż żyrandola – o ile zachowa się wszelkie środki ostrożności – nie musi wymagać obecności fachowca. Każda praca wymagająca „kontaktu” z prądem może wiązać się z pewnym niebezpieczeństwem – jeśli jednak będziesz postępować zgodnie z naszymi wskazówkami, dowiesz się, jak zamontować żyrandol bez konieczności zatrudniania elektryka.

Wymiana żyrandola wymaga od Ciebie odpowiedniego przygotowania. Sprzęt i narzędzia to osobna kwestia. Najważniejsze jest przestrzeganie pewnych zasad – nie możesz pomijać pewnych kroków związanych z montażem oświetlenia. 

Co będzie potrzebne do wymiany żyrandola?

Przed przystąpieniem do wymiany żyrandola zbierz wszystkie niezbędne narzędzia. Jednym z nich będzie wiertarka. Jeśli nie jesteś w posiadaniu tego urządzenia – rozważ jego zakup. Niestety nie znamy sposobu na to, jak zamontować żyrandol bez wykorzystania do tego narzędzia. Wiertarka należy do takich, po które często się sięga, więc inwestycja w ten sprzęt szybko się zwróci. Jeżeli jednak uważasz, że wiertarka aktualnie nie jest Ci niezbędna do życia, wypożycz ją od firmy, która świadczy tego typu usługi lub najzwyczajniej poproś sąsiada o drobną przysługę.

Co jeszcze, prócz wiertarki, będzie potrzebne do wymiany żyrandola?

  • Drabina – niezbędna zwłaszcza w przypadku wysokich sufitów. Najbezpieczniejsza w tym wypadku może okazać się drabina do prac na wysokościach, choć – jeśli sytuacja tego nie wymaga – wystarczy stabilny podest.

  • Próbnik/miernik napięcia. Jak wspominaliśmy, bezpieczeństwo jest najważniejsze. Miernik sprawdzi, czy na pewno odłączyłeś od napięcia wszystkie przewody.

  • Śrubokręt – będzie potrzebny do wpięcia przewodów przy pomocy kostki połączeniowej.

  • Ołówek – zaznaczysz nim miejsce, w którym nawiercisz otwór do zamontowania haczyka na montaż oprawy żyrandola.

  • Kombinerki – niezbędne do odsłonięcia przewodów (usunięcia izolacji).

Wymiana żyrandola krok po kroku

Nie wiesz, jak zamontować żyrandol? W pierwszej kolejności upewnij się, że przewód elektryczny nie jest pod napięciem. W tym celu rozłącz obwód poprzez opuszczenie dźwigni wyłącznika na tablicy bezpiecznikowej. Dla pewności sprawdź także napięcie przewodu. Jeśli nie masz pewności, który wyłącznik przestawić, najlepiej rozłącz całą instalację elektryczną.

Przystępujemy do wymiany żyrandola krok po kroku.

  1. Ustal miejsce montażu haczyka. Ważne, aby znaleźć odpowiedni punkt – pamiętaj, że za ścianą biegną kable i nie chcemy przypadkiem się w nie wwiercić. Kolejna kwestia – wybór miejsca. Najlepiej, by otwór wykonać możliwie blisko przewodów.

  2. Wywierć otwór na kołek rozporowy. Wielkość otworu zależy od wielkości i ciężaru żyrandola.

  3. Zamontuj haczyk. Zacznij ręcznie, gdy poczujesz opór – dokończy przy użyciu kombinerek.

  4. Odetnij izolację w przewodach – odsłoń mniej więcej 1 cm okablowania.

  5. Podłącz przewody. W tym celu wsuń je do kostki połączeniowej. Przymocuj przewody śrubami. Pamiętaj o odpowiedniej kolejności – przewody łączą się parami. Przewód zerowy jest koloru niebieskiego, fazowy – czerwonego, brązowego lub czarnego, uziemiającego – żółto-zielonego.

  6. Zawieś oprawę żyrandola na haczyku.

  7. Umieść w oprawie odpowiednie źródło światła – wskazówek szukaj w instrukcji producenta.

  8. Włącz obwód instalacji i sprawdź, czy wszystko działa.

Jeśli przebrnąłeś przez nasz przewodnik i nadal nie masz pewności, czy wiesz, jak zamontować żyrandol samodzielnie – poproś o pomoc kogoś z rodziny lub sąsiadów. Lub zadzwoń po fachowca. Pamiętaj – najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Jeśli nowa koncepcja aranżacji pomieszczenia „gryzie się” z dotychczasowym oświetleniem – powinieneś wymienić także lampę.