Chcesz poprawić walory estetyczne Twojego łóżka, a może po prostu je odświeżyć? Dobrym pomysłem jest zamontowanie zagłówka. Takie rozwiązanie sprawi, że Twój mebel nie tylko będzie wyglądać stylowo, ale też łóżko stanie się wygodniejsze. Służy ono przecież nie tylko do spania, ale też do odpoczynku podczas czytania książek czy oglądania telewizji. Warto więc zapewnić sobie większy komfort.
Zagłówek – jak wykonać?
Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z wygody, jaką zapewnia zagłówek do łóżka. To przede wszystkim gwarancja komfortu podczas różnych czynności, jakie przychodzi nam wykonywać z poziomu łóżka, np. czytanie, oglądanie telewizji, a nawet praca zdalna. Dlatego chcąc poprawić wygodę eksploatacji tego mebla, warto wzbogacić go o zagłówek.
Sprawdź, jak zamontować zagłówek do łóżka w sposób skuteczny. Przede wszystkim najpierw będziesz potrzebować zagłówka. Możesz kupić go w sklepie lub wykonać samodzielnie. Decyzja w tym przypadku należy do Ciebie. Oczywiście, własnoręcznie wykonany zagłówek może być dostosowany bezpośrednio do Twojej indywidualnej wizji tej części mebla – to Ty nadajesz mu kształt oraz wybierasz fakturę.
Chcąc zamontować zagłówek do łóżka, trzeba zadbać o jego konstrukcję. W tym celu możesz wykorzystać płytę OSB o grubości minimum 18 mm albo sklejkę. Ten materiał będzie stanowić bazę naszego zagłówka, następnie trzeba do niego przykleić gąbkę. Na koniec nałożyć i obić całość tkaniną, na którą się zdecydujesz.
Jak zamontować zagłówek do łóżka?
Gdy masz już do dyspozycji zagłówek, możesz przystąpić do jego montażu. W przypadku, gdy Twoje łóżko dysponuje drewnianym zagłówkiem, wystarczy swój zagłówek dopasować do tej przestrzeni i przykręcić go wkrętami. Nieco więcej pracy będzie Cię czekać, gdy łóżko jest pozbawione tego elementu, wówczas musisz zwrócić uwagę na wymiary wewnętrzne łóżka oraz jego konstrukcję. Twój zagłówek musi być na tyle stabilny, by nie złamał się pod wpływem oporu.
Zazwyczaj zagłówek należy zamontować od wewnętrznej strony tylnej ściany łóżka. Powinien być on umiejscowiony na styku materaca ze ścianą. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu, gdy materac wróci na swoje miejsce, cała konstrukcja zyska dodatkową stabilizację.
Interesującym sposobem jest stworzenie zagłówka na całą wysokość ramy. Wówczas taką konstrukcję należy zamontować od zewnętrznej strony łóżka. Dzięki temu, że zdecydujesz się na takie rozwiązanie, zagłówek będzie mocniejszy, ponieważ siła podczas opierania się rozłoży się na większą powierzchnię. Taka opcja pozwala także na wygodniejsze rozmieszczenie wkrętów, które uczynią całość bardziej stabilną.
Montaż zagłówka do ściany – jak wykonać?
Zagłówek można zamontować także bezpośrednio do ściany. Jak to zrobić? Decydując się na taką formę montażu, nie musisz martwić się o to, jaka jest konstrukcja łóżka. Wystarczy, że wykorzystasz ścianę bezpośrednio przy łóżku do tego, by pokryć ją konkretnym materiałem. Po prostu nad całą powierzchnią łóżka, tam, gdzie chcesz mieć zagłówek, montujesz uprzednio przygotowane tworzywo. Pamiętaj jednak o tym, że w tym przypadku o wiele istotniejsze stają się cechy ściany. Musisz dokładnie się jej przyjrzeć i przeanalizować jej budowę. W przypadku ścian, które są stworzone z pustaka, żelbetu albo z cegieł, do montażu wystarczą długie wkręty. Tego rodzaju techniki można użyć także, gdy ściana jest pokryta płytą gipsowo-kartonową. Natomiast, gdy nie chcesz robić dziur w ścianie, sposobem na montaż zagłówka będzie przyklejenie go za pomocą taśm dwustronnych. Istotna jest wówczas jakość farby, która pokrywa ścianę. Może bowiem się zdarzyć, że farba odejdzie od tynku, a wraz z nią odklei się Twoja konstrukcja. Warto więc wcześniej sprawdzić kondycję swojej ściany.
Jeżeli zależy nam na tym, by wzbogacić swoje wnętrze o nowy element, dodanie zagłówka będzie idealnym rozwiązaniem. Dzięki niemu nasza przestrzeń z pewnością zyska walor świeżości. Łóżko stanie się także bardziej funkcjonalne, ponieważ zagłówek umożliwi wygodne opieranie się podczas użytkowania tego mebla.