Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak zagospodarować szafki kuchenne - pomysł na wnętrze szafek kuchennych

W sklepach z wyposażeniem domu znajdziesz dziś mnóstwo rozwiązań, które pomogą Ci odpowiednio zagospodarować przestrzeń w kuchni.

W dobrze zorganizowanej kuchni gotowanie potrafi sprawić nam dużo więcej przyjemności. O ile łatwiej jest zachować na co dzień porządek, kiedy każda rzecz ma swoje miejsce? Dobre rozplanowanie zabudowy w kuchni i podzielenie jej na odpowiednie strefy to jedno. Nie możesz jednak zapominać o właściwym zagospodarowaniu szafek kuchennych, abyś łatwo mógł dostać się do ich zawartości. Jak zagospodarować szafki kuchenne? Sprawdź nasze pomysły na wnętrze szafek kuchennych, dzięki którym usprawnisz codzienne przygotowywanie posiłków.

Jak dobrze zagospodarować szafki kuchenne? Ważne zasady

Dobra organizacja w kuchni zaoszczędzi Ci mnóstwo czasu.

Odpowiednia organizacja w kuchni jest podstawą w sprawnym przygotowywaniu posiłków i utrzymaniu w niej porządku. Planując rozmieszczenie przedmiotów i żywności w szafkach kuchennych, przede wszystkim zastanów się, czego używasz codziennie i co chcesz oraz musisz mieć pod ręką. 

Podziel rzeczy na takie, które są Ci potrzebne jedynie od święta, jak duża brytfanna na uroczysty rodzinny obiad, oraz te, bez których nie wyobrażasz sobie dnia, czyli talerze, kubki lub sztućce. 

Ważne jest, abyś miał łatwy dostęp do rzeczy codziennego użytku i żebyś nie musiał po nie specjalnie sięgać, wspinając się wcześniej na stołek. Postaraj się także trzymać odpowiednie rzeczy jak najbliżej miejsca, w którym będziesz ja potrzebował. Przykładowo, herbatę możesz umieścić w szafce nad czajnikiem a garnki i patelnie w pobliżu płyty grzewczej. Usprawni Ci to wykonywanie kuchennych czynności.

Zachowaj porządek – jak przechowywać rzeczy w szafkach kuchennych?

Wnętrze szafek kuchennych to nie tylko półki. W sklepach z wyposażeniem domu znajdziesz dziś mnóstwo rozwiązań, które pomogą Ci odpowiednio zagospodarować przestrzeń w kuchni, abyś mógł ją w pełni wykorzystać i dodatkowo cieszyć się porządkiem, o który będzie dużo łatwiej zadbać.

Zastanawiasz się, jak zagospodarować szafki kuchenne? W pierwszym kroku do dobrej organizacji kuchni rozmieść w szafkach większe garnki i patelnie oraz większe sprzęty jak mikser czy robot planetarny. Idealne do tego są szafki pod blatem. Jeśli posiadasz w kuchni szafkę narożną, możesz zamontować w niej wysuwane lub obrotowe półki, które pozwolą wykorzystać Ci cenne centymetry na przechowywanie. Jest to bardzo wygodne i często stosowane rozwiązanie. 

Szafki nad blatem przeznacz na naczynia i akcesoria, których używasz każdego dnia – te zamieść na najniższych półkach, abyś miał do nich łatwy dostęp. Jeśli przestrzeń między półkami jest wysoka i zajmuje dużo miejsca, łatwo podzielisz ją specjalnymi półkami wstawnymi, na których ustawisz np. szklanki, miski czy przyprawy, zyskując tym samym dodatkowe miejsce do ich przechowywania. 

Kiedy dysponujesz wąskimi, ale głębokimi szafkami, świetnym rozwiązaniem może okazać się zamontowanie w nich systemu cargo. Dzięki temu, otwierając szafkę, łatwo wysuniesz całą jej zawartość. Szafki typu cargo to wygodne rozwiązanie na zagospodarowanie szafek kuchennych i doskonałe miejsce do przechowania suchej żywności. 

Jeśli cenisz sobie detale, dobrym pomysłem na utrzymanie porządku w szafkach kuchennych jest umieszczenie w nich suchej żywności, którą wcześniej przesypiesz do przeźroczystych, jednakowych pojemników. Mogą być szklane lub plastikowe. Pojemniki możesz ustawić jeden na drugim.

Tak wyeksponowane produkty będą cieszyły oko, kiedy tylko otworzysz szafkę. Możesz pójść o krok dalej i przygotować własnoręcznie opisy dla produktów, które trzymasz w kuchni. Kiedy wszystkie będą wyglądały jednakowo, wnętrze Twojej kuchni będzie wyglądało niezwykle harmonijnie i stylowo. Unikniesz w ten sposób także odwiecznego dylematu czy pojemnik, który trzymasz w rękach, ma w sobie mąkę ziemniaczaną czy może cukier puder. 

Dbaj o przestrzeń – nawet tę, której nie widać

Dobra organizacja w kuchni zaoszczędzi Ci mnóstwo czasu. Kiedy wszystko ma swoje miejsce, nie musisz także odpowiadać na niekończące się pytania pozostałych domowników, gdzie mogą coś znaleźć. Jeśli zastanawiasz się, jak zagospodarować szafki kuchenne, wykorzystaj sprytne rozwiązania. O tym, jak wygląda serce domu, świadczą nie tylko idealnie dobrane fronty i pasujący do nich blat. Zadbaj też o jej wnętrze.

W dobrze zorganizowanej kuchni gotowanie potrafi sprawić nam dużo więcej przyjemności.