Powietrze, którym oddychamy, szczególnie w sezonie grzewczym, z roku na rok się pogarsza. Specjaliści biją na alarm, gdy co sezon w powietrzu stężenie szkodliwych pyłów przekracza wszelkie dozwolone normy. Samo zamknięcie się w domu niestety nie jest już wystarczające i nie uchroni nas przed rakotwórczymi związkami. Co zrobić, by chronić zdrowie nasze i naszych dzieci? Jak zadbać o powietrze w swoim mieszkaniu, by chorować rzadziej? Przeczytaj nasz artykuł i oddychaj pełną piersią!
Oczyszczacz powietrza - czy warto? Nowoczesna technologia w służbie naszemu zdrowiu
Jeszcze do niedawna niewielu z nas zwracało uwagę na to, czym oddycha. Na szczęście świadomość wpływu smogu na nasze zdrowie i życie z roku na rok wzrasta i coraz chętniej sięgamy po środki, które choć w niewielkim stopniu są w stanie poprawić jakość powietrza w naszych domach i mieszkaniach. Najskuteczniejszym sposobem na poprawienie jego czystości są oczyszczacze powietrza, które wyłapią nie tylko kurz, ale również znajdujące się we wnętrzu roztocza, pyłki, wirusy, bakterie oraz zarodniki pleśni szkodliwe dla naszego zdrowia. Nowoczesne urządzenia są łatwe w obsłudze i stosunkowo niewielkie, a niektóre modele również niezwykle estetyczne. Decydując się na zakup konkretnego produktu zwróćmy uwagę na jego parametry. Urządzenie powinno zostać dobrane pod kątem wielkości pomieszczenia, w którym ma stanąć. Drugą istotną kwestią jest rodzaj filtra - im lepszy, tym mniejsze cząstki wyłapie oczyszczacz. Warto wybierać modele z filtrami węglowymi oraz HEPA, które wyłapują nawet bakterie i wirusy. Najskuteczniejsze są te z filtrami HEPA oznaczone klasą H13 i H14. Zwróćmy również uwagę na to, by posiadały wskaźnik oczyszczania powietrza, a także regulację poziomu głośności. Urządzenie pracujące w trybie cichym pozwala na komfortowy sen niezakłócony hałasami wydawanymi przez oczyszczacz. Analizowane od wielu lat badania w tym temacie jasno pokazują pozytywny wpływ czystego powietrza na nasze zdrowie. Zatem na pytanie, czy warto zainwestować w sprzęt tego typu, odpowiedź jest tylko jedna - warto. Najlepsze efekty, jeśli chodzi o jakość powietrza daje zastosowanie w pokoju nie tylko oczyszczacza, ale również nawilżacza powietrza. Na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie tego typu?
Jaki nawilżacz powietrza? Wybierz urządzenie, które sprosta Twoim oczekiwaniom
Suche i gorące powietrze w sezonie grzewczym to prawdziwa zmora. Wysusza śluzówkę i skórę, powoduje ból głowy, jest przyczyną nawracających infekcji, które ciągną się od października aż do pierwszych ciepłych dni. Remedium na ten problem okazuje się nawilżacz powietrza, który pomoże zoptymalizować parametry wilgotności we wnętrzu naszego domu. Jaki nawilżacz okaże się najlepszy? Tu podobnie jak w przypadku oczyszczacza powietrza kluczową rolę odgrywa wielkość pomieszczenia. Im większe, tym wydajniejsze urządzenie będzie potrzebne. Na rynku dostępna jest cała gama nawilżaczy od tych najprostszych termicznych, w których podgrzewana woda ulatnia się w postaci pary wodnej, a także takie, w których cząstki wody rozbijane są za pomocą ultradźwięków tworząc przyjemną chłodną mgiełkę. Ta opcja może korzystać z wody ciepłej lub zimnej, która dodatkowo schładza powietrze. Urządzenia z wyższej póki cenowej posiadają dodatkowo dyfuzor do aromaterapii, a także jonizator, który jonizuje powietrze ujemnie, dzięki czemu unoszące się w powietrzu bakterie i grzyby opadają na podłogę. Dzięki temu unikamy wdychania ich, ograniczając szkodliwe działanie. Bez względu na to, jakie urządzenie wybierzemy, bez wątpienia każde z nich spełni swoją funkcję, odpowiednio nawilżając powietrze w pomieszczeniach.
Sprawdź również Inspiracje z kategorii Sypialnia
Oczyszczacz powietrza - jaki wybrać? Poznaj inne sposoby na czyste powietrze w mieszkaniu
Sprawdzonym sposobem stosowanym od lat jest wietrzenie pomieszczeń rano oraz tuż przed snem. W czasach, kiedy smog był zdecydowanie mniejszy ta opcja była wystarczająca, ale obecnie nie stanowi najlepszego pomysłu w miesiącach, kiedy sezon grzewczy hula w pełni. Warto wietrzyć mieszkanie, sprawdzając wcześniej stężenie pyłu zawieszonego za pomocą specjalnych stron internetowych. Wietrzymy otwierając okna na oścież przez 15 minut, pamiętając by wyłączyć w tym czasie ogrzewanie. Innym skutecznym sposobem jest regularne sprzątanie przy użyciu odkurzacza z filtrem HEPA, a także zwilżonej ściereczki pomocnej w walce z kurzem. Warto także przecierać podłogi na mokro, dzięki czemu kurz nie będzie wzbijał się w powietrze. O czyste powietrze w domu zadbają również rośliny zielone będące naturalnym filtrem pochłaniającym szkodliwe zanieczyszczenia. Kwiaty nie tylko pozytywnie wpłyną na jakość powietrza, ale również pięknie udekorują wnętrze.
Kwiaty, które oczyszczają powietrze w mieszkaniu
Roślina | Opis |
---|---|
Aloes | Aloes jest przydatny nie tylko w leczeniu skóry, ale także w oczyszczaniu powietrza z formaldehydu i benzenu. |
Dracena | Dracena doskonale pochłania formaldehyd, benzen i tlenek węgla. |
Fikus | Fikus ma zdolność usuwania formaldehydu, toluenu, oktanu i ksylenu z powietrza. |
Palma bambusowa | Palma bambusowa skutecznie usuwa formaldehyd, benzen i tlenek węgla z powietrza. |
Paproć | Paproć jest jedną z najlepszych roślin do oczyszczania powietrza z formaldehydu i ksylenu. |
Sansewieria | Skutecznie pochłania zanieczyszczenia w postaci benzenu i formaldehydu. |
Skrzydłokwiat | Skrzydłokwiat świetnie nadaje się do oczyszczania powietrza z benzenu i acetonu. |