Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak wyrównać teren pod trawnik?

Aby odpowiednio przygotować teren, który wybraliśmy na nasz trawnik, należy przede wszystkim starannie go oczyścić.

Zadbany, zielony trawnik to marzenie wielu osób, jak również swoista wizytówka każdego domu i ogrodu. Zielony dywan przed domem może pełnić funkcję estetyczną, lub stanowić tło dla innych roślin, jak również miejsce wypoczynku czy aktywności. Aby móc cieszyć się atrakcyjnie i zdrowo wyglądającym trawnikiem, musimy pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji, ale także o prawidłowym przygotowaniu terenu jeszcze przed zasianiem trawy.

Dlaczego tak ważne jest przygotowanie podłoża na trawnik?

Wbrew pozorom zielona trawa nie będzie samodzielnie rosnąć na jakimkolwiek terenie.

Wbrew pozorom zielona trawa nie będzie samodzielnie rosnąć na jakimkolwiek terenie, bez względu na to, czy skupimy się na jej odpowiedniej pielęgnacji czy nie. Trawnik powinien być założony na odpowiednio przygotowanym podłożu, a następnie prawidłowo pielęgnowany. Tylko w taki sposób możemy zyskać pewność, że będzie on charakteryzował się zdrowym i pożądanym, czyli pięknym, zielonym wyglądem. 

Przygotowanie miejsca pod trawnik powinno obejmować kilka najważniejszych etapów, z których każdy jest równie istotny, dlatego też nie może zostać pominięty. Bardzo ważne jest także sprawdzenie rodzaju i jakości gleby występującej w miejscu, które wybraliśmy na nasz trawnik. Jałowa, zniszczona czy piaszczysta ziemia nie będzie bowiem odpowiednim podłożem do uprawy trawnika. Wszystko to da się jednak sprawdzić i naprawić, wystarczy po dokonaniu dogłębnej analizy podjąć odpowiednie kroki mające na celu użyźnienie, rozluźnienie czy wzbogacenie gleby. 

Przygotowanie miejsca na trawnik – od czego zacząć?

Aby odpowiednio przygotować teren, który wybraliśmy na nasz trawnik, należy przede wszystkim starannie go oczyścić. Usuwamy więc z wybranego miejsca wszystkie śmieci, a także – w przypadku działki świeżo po budowie – pozostałości budowlane, takie jak: folia, gruz czy styropian. Im dokładniej oczyścimy dany teren, tym lepszych efektów zasiewu możemy się spodziewać. Sprzątanie zacznijmy od pozbycia się największych elementów, stopniowo przechodząc do coraz mniejszych, do momentu aż gołym okiem nie będziemy w stanie dostrzec żadnych niepożądanych fragmentów. 


Drugim etapem jest przekopanie i odchwaszczenie terenu, podczas którego możemy dodatkowo oczyścić teren z zanieczyszczeń, które ukryły się początkowo pod wierzchnią warstwą ziemi. Teren możemy przekopać ręcznie, przy pomocy szpadla lub z pomocą glebogryzarki. Wybór metody oraz użytych narzędzi zależy zarówno od naszych możliwości, jak i wielkości terenu. Po przekopaniu i wstępnym odchwaszczeniu ziemi możemy także dodatkowo użyć preparatów odchwaszczających i starannie przegrabić ziemię. W takim jednak wypadku konieczne jest odczekanie co najmniej trzech tygodni, do momentu aż wszystkie niepożądane chwasty zaschną i będą gotowe do usunięcia, natomiast użyty wcześniej preparat nie będzie już zagrażał naszemu trawnikowi. 

Kształtowanie terenu – jak wyrównać trawnik?

Dokładnie oczyszczony i przekopany teren należy w odpowiedni sposób ukształtować oraz wyrównać. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wyrównanie miejsca na trawnik niekoniecznie oznacza jego spłaszczenie. Możemy zdecydować się na urozmaicenie terenu swojego ogrodu atrakcyjnym pagórkami, o ile tylko będą one odpowiednio uformowane. 

Ukształtowany teren wymaga trwałego wyrównania, które zapewni jego stabilność. Niewyrównany i nieubity trawnik może rozejść się i spłynąć przy pierwszym ulewnym deszczu lub po zimie. Przekopany i ukształtowany grunt powinniśmy wyrównać przy użyciu specjalnej łaty, a następnie utrwalić efekt za pomocą walca. Aby odpowiednio ubić i dobrze wyrównać ziemię pod trawnik, warto użyć walca o wadze co najmniej 70 kilogramów. 

Dla lepszego efektu warto kilkakrotnie, co parę dni, podlać obficie teren, a następnie ponownie wyrównać podłoże po upływie tygodnia lub dwóch. Specjaliści zalecają także wykonanie jeszcze jednego, dodatkowego wałowania terenu pod trawnik, bezpośrednio po wykonaniu wysiewu. Zabieg ten pozwoli nie tylko ponownie poprawić strukturę nawierzchni, lecz także zabezpieczy świeżo posiane nasiona traw przed ewentualnym rozniesieniem ich przez wiatr czy spłynięciem podczas podlewania. 

Trawnik powinien być założony na odpowiednio przygotowanym podłożu, a następnie prawidłowo pielęgnowany.