Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak uzyskać efekt starego lustra?

Lustro na ścianie w dekoracyjnej złotej ramie

Lustra we wnętrzu to bardzo popularny element dekoracyjny pasujący do każdego stylu aranżacyjnego i pomieszczenia. Zdobią nie tylko łazienki czy przedpokoje - coraz chętniej wykorzystywane są podczas projektowania salonu i sypialni. Dobierając odpowiednią ramę, możemy stworzyć zachwycający efekt będący nie tylko praktyczną, ale również niezwykle oryginalną dekoracją. Jak uzyskać efekt starego lustra we wnętrzu? Do jakich stylizacji pasować będzie postarzana lustrzana rama? Z naszymi poradami samodzielnie stworzysz wyjątkową lustrzaną ramę!

Efekt starego lustra we wnętrzu - co i jak zrobić, aby go uzyskać?

Jeszcze do niedawna lustro w domowej przestrzeni traktowano jedynie jako praktyczny dodatek. Okazuje się jednak, że dzięki niemu możemy wyczarować wyjątkowy element stylizacji w duchu vintage, rustykalnym, loftowym czy inspirowany antycznymi wpływami. Lustro z ramą to także doskonała dekoracja wnętrz klasycznych, skandynawskich oraz prowansalskich.

O ile lustra pozbawione ramy sprawdzą się w nowoczesnych i minimalistycznych projektach, to te ze zdobną, postarzaną ramą pomogą wprowadzić charakterystyczny i oryginalny akcent do wnętrz urządzonych w pozostałych stylach. Zwłaszcza te postarzane, w których rama może przybrać formę obramowań okiennych, starych desek, drzwi, a także zdobnych ram obrazów. Ilość możliwości i materiałów do wykorzystania jest ogromna warto więc dać się ponieść wyobraźni.

Tworząc projekt postarzanego lustra do naszego domu, zwróćmy uwagę nie tylko na panujący w nim styl, ale także wielkość pomieszczenia i dostęp do naturalnego światła. W przypadku małych ciemnych pomieszczeń musimy dobrać odpowiedni format i rozmiar tafli szkła, a także kolor i grubość ramy, aby nie zmniejszyć optycznie wnętrza i nie przytłoczyć go. Duże lustro w zdobnej ramie powieszone naprzeciw wejścia pomoże nam stworzyć wrażenie głębi, a odbijając światło powiększyć optycznie metraż. 

Jak samemu postarzyć lustro? Instrukcja krok po kroku

Czasem pomimo gruntownych poszukiwań wymarzonego lustra z postarzanym efektem nie jesteśmy w stanie znaleźć nic, co pasowałoby do naszej wizji aranżacyjnej. Warto wtedy samodzielnie wykonać ozdobę przy użyciu dostępnych w większości sklepów materiałów i narzędzi.

Od czego zacząć przygodę z lustrzanym DIY? Efekt starego lustra możemy uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy polega na odpowiednim ozdobieniu ramy, drugi zaś na takim przygotowaniu lustrzanej tafli, by w wybranych miejscach pojawiły się przebarwienia sprawiające wrażenie, że lustro wygląda na nadgryzione zębem czasu.

Aby uzyskać efekt postarzonego lustra, możemy użyć starych gazet, z których wytniemy treści lub zdjęcia pasujące do stylu panującego we wnętrzu. W tym względzie ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia oraz zmysł artystyczny. Jeśli lustro zawisnąć ma w jadalni w stylu vintage możemy posłużyć się wycinkami z czasopism z okresu PRL, w pomieszczeniach retro sprawdzą się amerykańskie reklamy z lat 50-tych. W kuchni możemy użyć wycinków zawierających przedwojenne przepisy. Inspiracje znajdziemy dosłownie wszędzie. Prace rozpoczynamy od ułożenia lustra na bezpiecznej powierzchni przodem do podłogi. Pozbywamy się farby z użyciem środka do usuwania lakieru. Odchodzące powłoki usuwamy. Następnie wybieramy miejsca, z których zetrzemy warstwy srebra, co pozwoli nam na uzyskanie efektu postarzanego lustra. Do tego zadania idealnie sprawdzi się wybielacz. W zależności od tego, jak silny chcemy uzyskać rezultat dozujemy odpowiednio preparat. Kiedy ten zacznie działać przy użyciu ściereczki przecieramy fragmenty i przy pomocy kleju przyklejamy wycinki z gazet pamiętając o tym, by umieścić je odpowiednią stroną.

Jak zrobić postarzane lustro z użyciem farby?

Jeśli do stylizowanego wnętrza nie pasują wycinki z gazet, możemy śmiało sięgnąć po bardziej uniwersalne i minimalistyczne rozwiązanie jakim jest zwykła farba. Także w tym przypadku konieczne jest odwrócenie tafli szkła i usunięcie wszystkich powłok lakierniczych. Pozbywamy się złuszczonej farby, aby móc z użyciem wybielacza odsłonić wybrane powłoki lustra. Tutaj możemy pozwolić sobie na zdecydowanie bardziej odważny efekt i rozprowadzić preparat na niemal całej powierzchni lustra. Jeśli przetarcia uznamy za satysfakcjonujące możemy przejść do malowania. Nakładając farbę, możemy dowolnie dozować jej intensywność w zależności od efektu, który chcemy uzyskać. Do tego zadania najlepiej sprawdzi się farba w ciemnych, odważnych barwach takich jak czerń, granat lub butelkowa zieleń. Czekamy, aż farba wyschnie i na koniec całą powierzchnię lakierujemy. Teraz możemy cieszyć się efektem postarzanego lustra.

Efekt postarzanego lustra to doskonała ozdoba wnętrz pasująca do wielu stylów aranżacyjnych. Projekt wykonany samodzielnie możemy dowolnie modyfikować w zależności od upodobań, dzięki czemu powstanie wyjątkowa ozdoba znakomicie pasująca do wizji wymarzonej przestrzeni.

W jakim miejscu powiesić postarzane lustro? 

Miejsce Wskazówki
Nad kominkiem Postarzane lustro powieszone nad kominkiem może stać się centralnym punktem salonu, dodając elegancji i podkreślając wyjątkowy charakter tego pomieszczenia.
Naprzeciwko okna Umieszczenie lustra naprzeciwko okna pozwoli na odbijanie naturalnego światła, co sprawi, że salon stanie się jaśniejszy i wydawać się będzie bardziej przestronny.
Nad toaletką Postarzane lustro nad toaletką w sypialni nada wnętrzu oryginalny charakter oraz wprowadzi do niego nutę stylu vintage. Co więcej będzie pełniło funkcję praktyczną podczas porannego makijażu i wieczornej pielęgnacji.
Nad konsolą Postarzane lustro nad konsolą lub stolikiem w przedpokoju zaciekawi wchodzących gości i będzie dla nich ciekawym powitaniem. Doda także rustykalnego uroku pomieszczeniu.
Naprzeciwko stołu Lustro optycznie powiększa przestrzeń, co może być szczególnie korzystne w przypadku niewielkich jadalni. Powieszenie go naprzeciwko stołu stworzy uczucie przestronności i doda głębi pomieszczeniu.