Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak urządzić mały salon ze stołem – gotowe pomysły na aranżację

Mały salon ze stołem

To przy nim przyjmujemy gości, jemy rodzinne posiłki, a nawet odrabiamy z dziećmi lekcje. Stół w salonie jest centrum domu, wokół którego toczy się życie. I choć salon w bloku bywa niewielki, wiele osób nie wyobraża sobie, żeby zabrakło w nim stołu. Podpowiadamy, jak pogodzić niewielki metraż z naszymi wymaganiami – poniżej znajdziecie gotowe pomysły na to, jak urządzić mały salon ze stołem.

Osobny salon – wiele opcji

Salon w bloku to często osobny pokój o stosunkowo niewielkiej powierzchni. Choć ograniczony metraż stanowi wyzwanie, taki mały pokój jest zazwyczaj ustawny. Do tego daje lokatorom możliwość wielokrotnego przemeblowywania – przesuwania na różne sposoby poszczególnych elementów, takich jak kanapa, stół z krzesłami czy komoda. Testowanie różnych ustawień mebli umożliwia użytkownikom małej przestrzeni wybranie najlepszej aranżacji. 

1. Pod oknem czy przy ścianie

Szukając inspiracji, jak zwiększyć przestrzeń w małym salonie ze stołem, warto skorzystać z podpowiedzi specjalistów i dosunąć stół do którejś ze ścian lub ustawić go bezpośrednio przy oknie. Takie rozwiązanie sprawdza się, zwłaszcza jeśli domowników jest niewielu. W razie potrzeby, na przykład gdy przychodzą goście, stół można przestawić na środek, zyskując miejsce dla nowych osób.

2. W centrum

Bywa, że stół docelowo ustawia się w centralnym punkcie salonu. Wówczas może on stanowić jego największą ozdobę – dlatego wtedy warto wybrać nie tylko praktyczny, ale też interesujący wizualnie mebel. Jego dopełnieniem staną się krzesła. Tu kluczowym kryterium wyboru jest to, czy krzesła są wygodne, praktyczne (m.in. czy można je łatwo wyczyścić) oraz czy dobrze się prezentują. 

3. Stół rozkładany

Ciekawą opcją w niewielkich pomieszczeniach jest stół rozkładany. Obecnie projektanci przedstawiają wiele innowacyjnych wersji takiego mebla. Możemy wybrać klasyczne stoły prostokątne, kwadratowe lub owalne, które za pomocą różnorodnych mechanizmów zwiększają swoją powierzchnię dwu-, trzy-, a nawet czterokrotnie. Inspirującym pomysłem może być też ława, która na co dzień pełni funkcję niskiego stolika kawowego, a po rozłożeniu i przesunięciu do góry – staje się stołem, przy którym wygodnie je się posiłek.

4. Okrągły stolik

Niektórzy są zagorzałymi zwolennikami okrągłych stołów w salonie. Stół o takim kształcie ma swoje wady i zalety. Nie można go dosunąć do ściany, za to – gdy zajmuje centralne miejsce w salonie – świetnie się prezentuje. Ponadto może pomieścić różną liczbę osób: w zależności od średnicy, będzie sprawdzał się przy dwóch, trzech, czterech, pięciu, a nawet sześciu domownikach. Jeśli odwiedzą nas goście, okrągły stół może pomieścić dodatkowe osoby – wystarczy wyjąć ze schowka rozkładane krzesła lub dosunąć do stołu fotele, które na co dzień stoją w innym miejscu.

5. Gra kolorów, gra światła

Warto pomyśleć o różnych trikach, dzięki którym możemy – choćby tylko optycznie – powiększyć mały salon ze stołem i krzesłami. Jasna kolorystyka oraz stosowanie szklanych i lustrzanych powierzchni – to najprostsze, a zarazem najpewniejsze rozwiązania. Architekci podpowiadają, że można wybrać aranżację ze stołem z szklanym blatem lub krzesła z przezroczystego tworzywa, stawiając je na tle interesującej fototapety w jasnych, pastelowych odcieniach. W małych pomieszczeniach ważne jest też odpowiednie doświetlenie stołu za pomocą wiszących lamp. Ciekawy efekt daje również użycie luster, coraz częściej spotykanych w pokojach dziennych. 

Salon  z kuchnią, kuchnia z jadalnią

Nawet mieszkania o niewielkiej powierzchni można ciekawie przeprojektować, łącząc osobną kuchnię z sąsiednim pokojem – wówczas powstała z dwóch pomieszczeń przestrzeń daje więcej możliwości aranżacji. Zależnie od układu pomieszczeń, można w ten sposób połączyć salon z kuchnią lub kuchnię z jadalnią.  

0
Owalny stolik w salonie

6. Barek pełniący funkcję stołu

Gdy dysponujemy salonem z kuchnią, a liczba domowników jest niewielka, można śmiało zdecydować się na szeroki, wygodny i funkcjonalny barek, który będzie rozdzielał dwie strefy – kuchenną i wypoczynkową. Taki barek, do którego od strony salonu dostawimy wysokie hokery, będzie znakomicie sprawdzał się w roli stołu.

7. Stół obok barku

Jeśli domowników jest więcej lub gdy lubią oni dłuższe celebrowanie posiłków i nie wyobrażają sobie, żeby mogliby je spożywać, siedząc na wysokich stołkach, wówczas warto do kuchennego barku dosunąć nieco niższy, ale wygodniejszy stół. Taka aranżacja pozwoli zaoszczędzić miejsce, a daje domownikom więcej komfortu.

8. Barek plus stolik kawowy

Inne nietuzinkowe rozwiązanie to barek z hokerami oraz – dodatkowo, ustawiony przy kanapie – stolik kawowy. Obecnie architekci przedstawiają tego typu inspiracje, które świetnie sprawdzają się w małym salonie; właściwie nie ma w nim stołu, ale barek i stolik kawowy przejmują jego funkcje. Te dwa meble świetnie się uzupełniają, a przy tym nie zagracają przestrzeni.

9. Stoliki trójkątne

Interesującym sposobem na zaoszczędzenie miejsca w niewielkim salonie jest wybór nietypowych stolików kawowych, które występują w zestawach po dwa lub trzy. Najczęściej mają one trójkątny kształt, choć zdarzają się też okrągłe, i każdy z nich ma nieco inny rozmiar, tak żeby jeden można było wsunąć pod drugi. Dzięki temu po zsunięciu zajmują tyle miejsca, co jeden stolik. Natomiast po ich rozstawieniu zyskujemy w sumie duży blat, na który składają się dwa lub trzy mniejsze blaty na nieco innych poziomach. Daje to ciekawy efekt i coraz więcej osób decyduje się na taką aranżację swojego małego salonu.

10. Rozwiązania niekonwencjonalne

Co jeśli nasz mały salon ma bardzo nietypowy kształt, znajduje się na poddaszu albo jest powiększony o nieustawne wykusze? W takich na pozór trudnych do aranżacji przestrzeniach architekci proponują ciekawe, niekonwencjonalne rozwiązania. W zależności od rozkładu pomieszczeń, stół może się świetnie prezentować nawet w przedpokoju albo pod schodami, jeśli mieszkanie jest dwupoziomowe. Inspiracji na zagospodarowanie takiej wymagającej przestrzeni może być wiele – w takiej sytuacji warto skorzystać z podpowiedzi specjalistów.