Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię? Zdjęcie: ENVATO.COM

Odpowiednio zaprojektowana i urządzona kuchnia to sprzymierzeniec codziennych czynności kulinarnych – zdecydowanie warto podejść do jej aranżacji z rozmysłem, aby stworzyć funkcjonalną przestrzeń. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ergonomiczne wnętrze. Poznaj wskazówki doświadczonych architektów i zainspiruj się ich poradami!

Trójkąt roboczy to podstawa

Być może słyszałeś już kiedyś o trójkącie roboczym w kuchni. Czym on właściwie jest? Chodzi w nim głównie o zachowanie optymalnych odległości pomiędzy kluczowymi sprzętami w tym wnętrzu – lodówką, kuchenką i zlewozmywakiem. To wokół nich koncentrują się codzienne czynności, dlatego należy zadbać o wygodny dostęp i możliwość bezproblemowego przemieszczania się pomiędzy nimi. Dobrym rozwiązaniem jest oddzielenie ich od siebie blatami, co ułatwi przygotowywanie jedzenia i utrzymanie porządku. Wiele zależy od metrażu, jakim dysponujesz – w dużych pomieszczeniach znajdzie się miejsce na wyspę, która posłuży jako dodatkowy blat roboczy, a odległości między wspomnianymi elementami mogą być wtedy większe. Jednak nawet ciasna kuchnia może być funkcjonalna – w niej warto rozplanować trójkąt roboczy na jednej ścianie, co także okazuje się praktyczne i wygodne.

Kuchnia w zabudowie, czyli must have każdego domu

To nowoczesne rozwiązanie, które coraz częściej można spotkać w projektach kuchni tworzonych przez profesjonalnych architektów. Umieszczenie sprzętów w zabudowie ma kilka zalet:

  • fenomenalnie się prezentują, tworząc spójną aranżację,

  • są łatwe do utrzymania w czystości – o wiele prościej jest wyczyścić fronty meblowe, a ograniczenie szczelin i zakamarków sprzyja zachowaniu higieny,

  • optycznie powiększają wnętrze i sprawiają, że staje się ono przestronne – zwłaszcza jeśli postawisz na jasną zabudowę lub wykończenie w wysokim połysku,

  • pozwalają wygospodarować więcej blatów niż w przypadku wolnostojących urządzeń, co ma znaczenie szczególnie na małych metrażach.

W zabudowie możesz umieścić zmywarkę, piekarnik, małą lodówkę – pamiętaj, że jej ścianki nie mogą bezpośrednio stykać się z meblami.

Zaplanuj wszystkie gniazdka elektryczne wcześniej

Jeżeli projektowanie kuchni ma miejsce w przypadku stanu surowego, gdy instalacja elektryczna jeszcze nie jest gotowa, masz szansę perfekcyjnie dostosować umiejscowienie gniazdek zgodnie z indywidualnymi potrzebami. To ważne, aby była ich odpowiednia liczba – większość sprzętów kuchennych wymaga bowiem stałego podłączenia do prądu. Będzie to lodówka, zmywarka, piekarnik, okap, płyta elektryczna, jeśli w mieszkaniu nie ma gazu. Dostępu do gniazdka potrzebuje też kuchenka mikrofalowa, czajnik elektryczny, ekspres do kawy, blender, toster czy krajalnica. Funkcjonalna kuchnia to taka, w której w każdej chwili możesz skorzystać z tych urządzeń, bez przepinania ich pomiędzy gniazdkami. Powinny być one zlokalizowane nad blatami, warto też wybrać modele z klapką ochronną. Jeśli jednak urządzasz na nowo starą kuchnię i nie masz wpływu na rozkład instalacji elektrycznej, ratunkiem mogą okazać się przedłużacze.

Zabezpiecz ścianę przy kuchence

To ona jest najbardziej narażona na zabrudzenia, które – zaniedbane i zaschnięte – są trudne do usunięcia, brzydko wyglądają i mogą stać się siedliskiem bakterii. Z tego powodu zadbaj o łatwo zmywalną powierzchnię, która jednocześnie będzie odporna na działanie wysokich temperatur i wilgoć. W tej roli sprawdzą się kafelki – zrezygnuj jednak z fug, gdyż to w nich będą gromadzić się problematyczne zabrudzenia. Alternatywę stanowi szklana płyta – jej zaletą jest możliwość skorzystania ze stylowej grafiki. Wniesie ona do kuchni nieco oryginalnego stylu. Dostępne są też specjalne farby przeznaczone do kuchennych wnętrz. Ciekawym rozwiązaniem jest wykończenie tym samym materiałem całej przestrzeni pomiędzy szafkami górnymi i dolnymi – dzięki temu zyskasz spójną aranżację.

Zaprojektuj wymarzoną kuchnię z projektantem wnętrz!

Potrzebujesz wsparcia w projektowaniu kuchni? Pomoże Ci w tym architekt wnętrz – w Studio Motiv znajdziesz profesjonalnych projektantów, którzy doskonale wiedzą, jak stworzyć funkcjonalną i jednocześnie ergonomiczną przestrzeń roboczą. Sprawdź ich dotychczasowe realizacje i przekonaj się, że wymarzona aranżacja jest na wyciągnięcie ręki!