Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak ułożyć koc na narożniku?

Różowy koc na szarym narożniku

Narożnik lub kanapa w salonie to miejsce, na którym spędzamy wolne chwile, delektując się książką, spędzając czas z najbliższymi czy oglądając telewizję. Warto mieć wtedy pod ręką koc, którym okryjemy się, gdy zrobi się chłodniej. Jeśli zależy nam na estetycznym efekcie, a także chcemy zapewnić meblowi odpowiednią ochronę przed czworonogami czy innymi zabrudzeniami, proponujemy kilka sprawdzonych pomysłów na ułożenie koca na narożniku w salonie. Zapraszamy do lektury!

Czym przykryć narożnik? Wybieramy odpowiednie tekstylia

Tekstylia w pomieszczeniach to ciekawy i praktyczny sposób na udekorowanie przestrzeni, nadanie jej przytulności, a także wprowadzenie wyjątkowego klimatu. Wybierając koc do przykrycia narożnika, warto kierować się kilkoma kryteriami. Po pierwsze stylem, w którym urządzone zostało wnętrze oraz dominującą w nim kolorystyką. Dobierając tekstylia, zwróćmy również uwagę na rodzaj materiału oraz jakość wykonania. Sięgajmy po naturalne materiały, posiadające właściwości termiczne, a także te, które są przyjemne w kontakcie ze skórą. Wybierając te wysokiej jakości, mamy pewność, że koc nie rozciągnie się w praniu, przez co niemożliwe stanie się ułożenie go w zgrabny kwadrat lub prostokąt. Kiepskiej jakości tkaninę ciężko także zwinąć w foremny rulon. Koc wybierajmy, kierując się również porą roku. Zimą przyda się coś o grubym splocie, miłego w dotyku, a także podkreślającego swoją stylistyką wyjątkowość sezonu. Tu idealne będą pledy. Grubo tkane, udekorowane frędzlami umilą długie, zimne wieczory. Latem sięgajmy po koce zrobione z lekkich, przewiewnych tkanin, najlepiej bambusowych, ze względu na ich wyjątkowe właściwości. Kiedy już znajdziemy ten idealny, doskonale pasujący do aranżacji koc, przychodzi pora na jego odpowiednie ułożenie. Od czego zacząć?

Jak ułożyć koc na narożniku?

Bez względu na to, czy przykrywamy kocem sofę czy narożnik nie jest wskazane zakrycie całej ich powierzchni. Standardowe narożniki są na tyle duże, że przykrycie ich na długość jednym kocem staje się niemożliwe. Co więcej rozciągnięcie go na oparciu i siedzisku w każdym przypadku wygląda tak samo nieestetycznie. Taki sposób sprawi również, że po każdorazowym korzystaniu z narożnika całą misternie przygotowaną dekorację trzeba będzie układać na nowo. Koc ma stanowić wyjątkową ozdobę, która nie pełni tylko funkcji ochronnej. Do tego przeznaczone są pokrowce ochronne, które oprócz estetycznej formy, w 100% spełnią swoje zadanie, chroniąc przed plamami i zabrudzeniami. Doskonale pasujące do aranżacji tekstylia w formie pledów lub koca możemy rozłożyć równo na oparciu narożnika, by jedna z jego części zwisała luźno z boku. W przypadku braku oparcia możemy rozłożyć go, złożony w kwadrat lub prostokąt, po jednej ze stron. Jeśli chcemy, by stylizacja wydała się nie tylko subtelna, ale i lekka możemy rozłożyć koc w artystycznym nieładzie, pozwalając, by zwisał luźno z jednej strony, sięgając podłogi. Dobrane pod jego kolor lub wzór poduszki stworzą wyjątkową oprawę każdego wnętrza.

Czym i jak przykryć kanapę w salonie?

W przypadku kanapy sprawa jest nieco prostsza. Kanapa jest przeważnie znacznie mniejsza, przez co przykrycie kocem jednocześnie siedziska i oparcia ułatwi nam jej ochronę przed zabrudzeniami, a całość będzie się prezentować lekko i gustownie. Co zrobić, by materiał wyglądał stylowo i estetycznie? Istnieje na to kilka sprawdzonych sposobów. Najprostszym z nich jest zwinięcie go w rulon i ułożenie po jednej ze stron - najlepiej prezentuje się na tej najbardziej wysuniętej. Warto dobrać do niego kilka pasujących poduszek. Koc może także stanowić część siedziska. Złożony w pasujący prostokąt i wygładzony może wyglądać jak nierzucająca się w oczy część kanapy. Tak jak w przypadku narożnika, dobrze sprawdzi się również ułożenie go w posiadający swój urok nieład artystyczny. Przewieszony z nonszalancją przez zagłówek lub bok kanapy doda stylizacji niezobowiązującego sznytu.

Decydując się na kupno pledu, koca czy narzuty na narożnik lub kanapę pamiętajmy o tym, by dobierać je nie tylko pod kolor wnętrza. Równie ważne jest to, by współgrały z całością aranżacji, tworząc spójne w formie, wyjątkowe dekoracje. Jeśli zależy nam na tym, by wnętrze wydało się przytulne i komfortowe wybierajmy tekstylia uszyte z odpowiednich tkanin. Dzięki temu przez długi czas będziemy cieszyć się ich pięknem.

Jak dopasować kolor koca do kanapy lub narożnika?

Kolor kanapy Koc lub narzuta
Neutralna kanapa (szara, beżowa, biała) Jeśli nie boisz się odważnych rozwiązań, wybierz koc w żywym kolorze takim jak żółty, niebieski lub czerwony. Jeśli preferujesz stonowane barwy, postaw na koc w odcieniach podobnych do kanapy - na beżową kanapę połóż brązową narzutę, a na szarą grafitowy.
Kanapa w odcieniach niebieskiego Koc w odcieniach błękitu lub szarości stworzy spójny i delikatny wystrój. Natomiast narzuta w ciepłym kolorze (np. złota, żółta, musztardowa) doda uroku i charakteru do wnętrza.
Kanapa w odcieniach zieleni Uniwersalnym rozwiązaniem będzie koc w innym odcieniu zieleni (jaśniejszy bądź ciemniejszy od kanapy), co pomoże stworzyć harmonijny wystrój w salonie. Do zieleni pasuje także każdy odcień brązu - takie połączenie kolorów będzie doskonale prezentowało się we wnętrzu.
Kanapa w odcieniach brązu W tym przypadku doskonale pasować będzie koc w odcieniach ziemi takich jak oliwka, rustykalna czerwień lub głęboki brąz. Aby ożywić nieco wnętrze, warto postawić na odważne kolory takie jak żółty czy pomarańczowy.
Kanapa w intensywnym kolorze (czerwona, fioletowa, żółta) Wybierz koc w stonowanym odcieniu, aby zbalansować intensywność koloru kanapy. W szczególności weź pod uwagę narzuty w kolorze białym i szarym.
Czarna kanapa Czarno-biała kombinacja jest zawsze modna. Wybierz koc w jasnych odcieniach takich jak biały, srebrny lub jasnoszary, aby stworzyć wyrazisty kontrast i podkreślić elegancję czarnej kanapy.