Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak układać płytki?

Glazura i terakota mogą sprawić, że domowe wnętrza będą prezentowały się niezwykle okazale.

Glazura i terakota mogą sprawić, że domowe wnętrza będą prezentowały się niezwykle okazale. Jednak końcowy efekt zależeć będzie od prawidłowości położenia płytek. Jeżeli jesteś osobą niedoświadczoną i chcesz samodzielnie podjąć się tego zadania, powinieneś odpowiedzieć sobie na wiele pytań. Jedno z podstawowych dotyczy tego, jaka powinna być kolejność układania płytek. Ściana czy podłoga? To jednak nie wszystko. Oto kilka wskazówek, dzięki którym prace przebiegną sprawniej!

Kolejność układania płytek. Ściana czy podłoga?

Płytki powinniśmy zaczynać układać od ściany.

Odpowiedź na to najważniejsze z pytań wcale nie jest jednoznaczna – podejście fachowców różni się i jest uzależnione od indywidualnych doświadczeń oraz własnych patentów na montaż płytek.

Warto jednak podejść do tematu w sposób praktyczny i wziąć pod uwagę to, co sądzi większość specjalistów. Pomimo podzielonych głosów można w ten sposób stwierdzić, jaka powinna być kolejność układania płytek. Ściana czy podłoga? Okazuje się, że ściana! Z czego to wynika?

Przede wszystkim z tego, że posiadając już kafelki na ścianach, możliwe jest usunięcie wszystkich płytek z podłogi bez ryzyka uszkodzenia ścian. Gdyby prace zostały przeprowadzone odwrotnie, ściana nachodziłaby na podłogę – w takiej sytuacji przed położeniem podłogi konieczne byłoby zbicie dolnego rzędu płytek na ścianie. A to znacznie wydłużyłoby i skomplikowałoby prace. Zaczynając prace od ściany, możesz na późniejszych etapach pracy bez problemu zająć się podłogą – nawet jeżeli coś pójdzie nie tak, usuniesz płytki z posadzki bez uszkadzania ścian.

Istotną rolę odgrywa tu także kwestia czystości – jeżeli położysz w pierwszej kolejności podłogę, istnieje ryzyko tego, że podczas montażu kafelek na ścianie klej oraz fuga będą spadały na świeżo położone płytki. Natomiast rozpoczynając prace od ścian, materiały budowlane będą spadały na betonową posadzkę, dzięki czemu oszczędzisz sporo czasu na czyszczenie czy zabezpieczanie płytek.

Jak najprościej ułożyć płytki?

„Kolejność układania płytek: ściana czy podłoga?” to niejedyne pytanie, jakie pada przed przeprowadzeniem prac. Drugie dotyczy najprostszej metody montażu. Jeżeli jesteś osobą mniej doświadczoną, polecamy Ci układanie płytek na ścianie od góry do dołu – jest to rozwiązanie uniwersalne, które najczęściej stosuje się w pomieszczeniach o kształcie prostokąta.

Najlepiej postawić na prosty wzór – płytki układa się równolegle do krawędzi ściany, a fugi przecinają się pod kątem prostym. Sposób ten nie tylko ogranicza ryzyko popełnienia błędu, ale również zapewnia bardzo dobry efekt wizualny i może być zastosowany zarówno na ścianie, jak i podłodze.

Oczywiście możesz postawić również na inne sposoby – dużą popularnością cieszy się układanie płytek w karo, jodełkę czy cegiełkę. Wymaga to jednak większej wiedzy i doświadczenia, dlatego lepiej skorzystać z pomocy specjalisty.

Co będzie Ci potrzebne do układania płytek?

Niezależnie od tego, jaką kolejność układania płytek wybierzesz (ściana czy podłoga), a także na którą metodę montażu się zdecydujesz, potrzebne Ci będą odpowiednie narzędzia oraz materiały. W tej pierwszej grupie znajdują się przede wszystkim:

  • maszyna do przycinania płytek na wymiar (możesz ją wypożyczyć, chyba że posiadasz już odpowiednio przycięte płytki – wtedy nie będzie Ci ona potrzebna);

  • paca pozwalająca na szybkie rozprowadzenie kleju i zaprawy;

  • młotek do dobijania płytek (najlepiej żeby był wykonany z gumy, bo dzięki temu nie uszkodzi powierzchni płytki);

  • ściągacz gumowy oraz krzyżaki dystansowe do układania płytek z fugą.

Co więcej, warto zaopatrzyć się również w miarę, poziomicę, a także ołówek i linijkę, co pozwoli na dokonywanie precyzyjnych pomiarów – bez nich montaż kafelek może okazać się bardzo trudny.

Nie zapominaj również o odpowiednich materiałach – poza klejem do płytek oraz fugą potrzebne będą Ci też emulsja do gruntowania, a także zaprawy wyrównujące i do spoinowania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości skorzystaj z usług specjalistycznej firmy.

Profesjonalne położenie płytek w łazience lepiej zostawmy fachowcom.