Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak się pozbyć, usunąć grzyba ze ściany?

Należy pamiętać, że grzyb na ścianie nie tylko nieestetycznie wygląda, ale jest przede wszystkim niebezpieczny dla zdrowia i życia domowników.

Nadmierna wilgoć, wywołana niewystarczająco dobrze działającą wentylacją czy niedostatecznie częstym wietrzeniem pomieszczenia, to podstawowa przyczyna powstawania grzyba na ścianie. Ten pasożyt nie tylko oszpeca zarówno stare, jak i nowe budynki, ale także może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia osób narażonych na systematyczny kontakt z grzybem. Jak się pozbyć grzyba ze ściany?

Dlaczego grzyb pojawia się na ścianie?

Wśród głównych przyczyn powstawania grzyba na ścianie wskazuje się przede wszystkim nadmierną wilgoć w budynku.

Wśród głównych przyczyn powstawania grzyba na ścianie wskazuje się przede wszystkim nadmierną wilgoć w budynku. Ta natomiast jest wywołana m.in. poprzez: niewydolną wentylację, nieodpowiednio termicznie i konstrukcyjnie zaprojektowane pomieszczenia, a nawet rzadkie wietrzenie pomieszczeń. Pojawieniu się wilgoci, a w konsekwencji grzyba, sprzyja suszenie prania, gotowanie czy kąpiel w mieszkaniu nieodpowiednio wentylowanym.

Badacze wskazują również, że środowiskiem sprzyjającym rozwojowi grzybów są dywany na podłogach. W domach, w których się je stosuje, stężenie grzybów z rodzajów Aspergillus i Penicilium jest 2–3 razy wyższe niż w mieszkaniach pozbawionych dywanów. Rozwojowi grzybów sprzyja również obecność zwierząt domowych, przede wszystkim kotów w domu.

Grzyb na ścianie – wpływ na zdrowie

Należy pamiętać, że grzyb na ścianie nie tylko nieestetycznie wygląda, ale jest przede wszystkim niebezpieczny dla zdrowia i życia domowników. Grzyb może być bezpośrednią przyczyną alergii, problemów z układem nerwowym, oddechowym, a także sprzyjać pojawianiu się kłopotów związanych z drętwieniem kończyn. Wiele osób przebywających w takich pomieszczeniach zmaga się również z bólami głowy czy żołądka. Nierzadko to grzyb może przyczynić się do rozwoju nowotworów czy niewydolności nerek.

Jak się pozbyć grzyba ze ściany?

Grzyb może pojawiać się w widocznych miejscach na ścianie. Jednakże bardzo często wykwity zlokalizowane są za tapetą, boazerią czy meblami. Wiele osób utożsamia grzyba z pleśnią. Tymczasem nie należy stawiać znaku równości pomiędzy tymi pojęciami, ponieważ są to różne problemy. Pleśń pojawia się na zewnątrz ściany i jest łatwa do usunięcia. Natomiast grzyb wnika głęboko w strukturę budynku powodując jej zniszczenie. Grzyb wydziela nieprzyjemny zapach i przybiera formę „pajęczyn” pojawiających się na murze.

Jak pozbyć się grzyba ze ściany? Najpierw musimy określić skalę zniszczeń. Jeśli zmiany są mniejsze, wystarczy nałożyć preparat grzybobójczy według zaleceń producenta. Natomiast, gdy grzyb wniknął głęboko w ścianę, niezbędne będzie złuszczenie nie tylko farby, ale niekiedy również skucie tynku. Należy mieć na uwadze, że pozbycia się grzyba należy dokonać z zapasem nieskażonego muru. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że dokładnie usuniemy cały wykwit. Po oczyszczeniu miejsca należy nałożyć preparat grzybobójczy. Trzeba to zrobić trzy razy w odstępach 12 lub 24 godzin. Następnie musimy nałożyć nowy tynk i pomalować ścianę.

Kolejną metodą polecaną wówczas, gdy grzyb zainfekował głębsze warstwy ściany, jest wywiercenie w niej otworów o średnicy 10 mm co 10 cm. Względem ściany otwory powinny być umieszczone pod kątem 30–45°. Do dziur za pomocą lejka należy wlać odpowiedni preparat. Gdy mur wchłonie substancję, można wykończyć ścianę.

Oprócz nakładania środków grzybobójczych możemy wypróbować inny sposób na walkę z grzybem. Specjalną lampą lutowniczą opalamy wykwity. W kolejnym kroku nakładamy środek grzybobójczy, mechanicznie oczyszczamy grzyba, zabezpieczamy powierzchnię i tynkujemy oraz malujemy ścianę.

Walka z grzybem może zakończyć się sukcesem, o ile będziemy pamiętać o tym, by podejmować działania profilaktyczne, które zapobiegną jego pojawieniu się. Przede wszystkim wietrzmy często mieszkania. Jeżeli to możliwe, nie suszmy prania w pomieszczeniu, ale wieszajmy je na zewnątrz. Natomiast, gdy grzyb już zaatakuje, należy pozbyć się go czym prędzej, by nie narażać siebie i bliskich na niebezpieczne konsekwencje zdrowotne wynikające z obcowania z wykwitami.


Pleśń pojawia się na zewnątrz ściany i jest łatwa do usunięcia.