Meble pokryte popularną okleiną, czyli samoprzylepną folią PCV i dodatkowo zabezpieczone laminatem, są często spotykane w polskich domach. Wynika to między innymi z ich niewysokiej ceny jak i mnogości dostępnych wzorów i kolorów. Ale co zrobić jak meble się znudzą? Nasze meble z okleiny nadal są funkcjonalne i niezniszczone, ale planujemy zmianę wystroju wnętrza i stara kolorystyka nie będzie pasowała do zaplanowanego przez nas salonu. Co wtedy zrobić? Przecież nie wyrzucimy jeszcze niezniszczonych mebli. A więc pomalujmy je! Pomalowanie takich mebli nie jest wcale tak trudną czynności jakby mogło nam się wydawać. Wystarczy tylko wałek albo pędzel i odpowiednia farba, aby nasze stare meble zyskały nowy look.
Farby do mebli z okleiny
Aby dobrze pomalować meble z okleiny potrzebna jest specjalna farba oraz podkład, którym zagruntujemy powierzchnię naszych mebli. Farba, jak i podkład muszą zapewnić dobre krycie i sprawić, aby taka powierzchnia była trwała.
Zacznijmy od gruntu - czyli farby podkładowej. Ponieważ okleina jest gładka i trudno uzyskać na niej odpowiednią przyczepność warto zastosować podkład. Musi być on odpowiednio dopasowany do rodzaju farby jakiej użyjemy do malowania mebli.
Farba akrylowa to najczęstszy wybór przy renowacji mebli z płyty PCV. Jest trwała i szybko wysycha. Aby malowanie przyniosło spodziewany efekt należy nałożyć ją kilkakrotnie na powierzchnię płyty. Zanim farba w pełni stwardnieje musimy odczekać kilkanaście dni i do tego czasu obchodzić się z meblami delikatnie.
Farba ftalowa inaczej olejna. To idealna farba do powierzchni, które są intensywnie użytkowane. Bardzo trwała i odporna na uszkodzenia. Jej największym minusem jest długi czas schnięcia.
Farba kredowa jest jedną z najdroższych farb do renowacji mebli. Po skończonym malowaniu należy dodatkowo pokryciu ją warstwą lakieru.
Farba do patynowania jej użycie pozwala uzyskać efekt postarzenia mebla.
Etapy malowania mebli z okleiny.
Przed rozpoczęciem malowania należy przygotować mebel. Najwygodniej będzie nam go rozkręcić i zdemontować wszystkie ruchome elementy. Jeżeli są miejsca których nie chcemy malować należy zabezpieczyć je taśmą malarską.
Przygotowanie nawierzchni do malowania. Pierwszą czynnością jaką zrobimy jest wyczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni mebla. Dobrze jest zmatowić taką powierzchnię papierem ściernym o grubym ziarnie. Następnie usuwamy powstały na powierzchni kurz i malujemy farbą podkładową.
Kiedy podkład wyschnie możemy przejść do malowania. W zależności jaką farbę zdecydujemy się użyć, pracujmy bez pośpiechu i nakładajmy farbę warstwami. Aby uzyskać zamierzony efekt czasami trzeba nałożyć 5– 6 warstw farby. Jeżeli chcemy dodatkowo zabezpieczyć mebel przed zniszczeniem, możemy na koniec malowania, po wyschnięciu ostatniej warstwy farby, pokryć go dodatkowo bezbarwnym lakierem.