Jak praktycznie urządzić bardzo mały i wąski pokój?

Aby mały i wyjątkowo wąski pokój optycznie nabrał lepszych kształtów, warto jego aranżację rozpocząć już od ścian.

Aranżacja i wystrój wnętrza zazwyczaj stanowi przyjemny proces, w którym wybieramy i odpowiednio dopasowujemy do siebie i danego pomieszczenia niezbędne meble oraz mniejsze elementy – akcesoria oraz dekoracje. Niestety zdarza się jednak, że metraż lub wymiary pokoju skutecznie utrudniają ich ustawne umeblowanie. Jak poradzić sobie z tym problemem? Jak urządzić bardzo mały pokój, tak aby spełniał on swoją funkcję i był możliwie ergonomiczny? Zapraszamy do lektury!

Aranżacja ścian w małym pokoju

Dekoracje i wszystkie elementy ozdobne, dopasowane do kolorystyki i stylu wnętrza, skutecznie podkreślają jego charakter i nadają mu pożądanego klimatu.

Aby mały i wyjątkowo wąski pokój optycznie nabrał lepszych kształtów, warto jego aranżację rozpocząć już od ścian. Zarówno kolor ścian, jak i wybrane elementy, które mogą się na niej znaleźć, mogą odmienić wygląd danego pomieszczenia o 180 stopni! Dobrym wyborem w przypadku niewielkich pomieszczeń są jasne kolory ścian, które optycznie powiększają metraż pokoju. Jeżeli jesteśmy fanami bardziej oryginalnych rozwiązań, możemy zdecydować się na tapety, jednak także i w tym wypadku wybór odpowiednich wzorów i kolorów nie pozostaje bez znaczenia. Najlepiej bowiem wybrać niezbyt wzorzyste tapety, które w małym pokoju mogą wydać się zbyt krzykliwe. Optymalnym wyborem są jasne tapety o wzorach poszerzających optycznie pomieszczenie. W tej roli sprawdzą się między innymi szerokie, pionowe pasy. 

Jakie jeszcze rozwiązania na ścianach sprawdzą się w przypadku małej sypialni, salonu lub gabinetu? Ciekawym rozwiązaniem, które optycznie zwielokrotni metraż pokoju, są duże lustra powieszone naprzeciwko siebie. 

Urządzanie małego pokoju – jakie meble wybrać?

Wąskie pokoje, spotykane zwłaszcza w starszych blokach, potrafią przysparzać naprawdę sporo problemów przy ich meblowaniu. Krótsza ściana najwęższych pomieszczeń czasem nie przekracza nawet długości 3 metrów. W takim wypadku konieczne jest staranne dopasowanie odpowiednich mebli, dzięki którym pokój pełnić będzie swoje najważniejsze funkcje, a jednocześnie pozostanie ustawny i wygodny w codziennym funkcjonowaniu. 

Meblując wąski pokój, domownicy często decydują się na ustawienie najdłuższego z mebli, jakim jest łóżko, równolegle do dłuższej ze ścian. Nie jest to jednak wskazana praktyka - taki sposób ulokowania łóżka prowadzi bowiem wyłącznie do dodatkowego wydłużenia i optycznego zwężenia pokoju. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ustawienie łóżka przy dalszej z krótszych ścian – w ten sposób zyskamy przestrzeń w środkowej części pomieszczenia, jednocześnie optycznie je poszerzając. Wybierając łóżko do niewielkiego pokoju, warto zdecydować się na funkcjonalny model, który wyposażony jest dodatkowo w szuflady lub schowki na pościel, piżamy czy ręczniki. 

W przypadku wąskiego pokoju dobrze sprawdzą się płytkie szafy oraz szafki z uchylnymi szufladami lub schowkami. W przypadku dużych szaf na ubrania warto wybrać modele z przesuwnymi drzwiami, które nie wymagają dużej ilości przestrzeni do ich użytkowania. Na dodatkowe akcesoria i drobiazgi, w przypadku wąskiego pokoju, najlepsze będą wysoko zawieszone półki, dzięki którym zyskamy cenne metry w pomieszczeniu. 

Dekoracje w wąskim pokoju

Dekoracje i wszystkie elementy ozdobne, dopasowane do kolorystyki i stylu wnętrza, skutecznie podkreślają jego charakter i nadają mu pożądanego klimatu. W przypadku pomieszczenia o niewielkim metrażu warto jednak ograniczyć liczbę dekoracji. Zbyt wiele elementów ozdobnych może bowiem przynieść efekt zupełnie odwrotny od zamierzonego, zabierając miejsce w pokoju i negatywnie wpływając na jego estetykę. Najbardziej trafionymi elementami ozdobnymi w małym pokoju będą plakaty i zdjęcia w ozdobnych ramkach. Dodatkowo w kolekcję naściennych obrazów możemy także wkomponować płaski telewizor, zamiast ustawiać go na jednym z mebli.  

Inne ciekawe rozwiązania do małego pokoju

W niewielkich, wąskich pokojach warto wypróbowywać ergonomiczne i atrakcyjne wizualnie rozwiązania. Jednym z nich jest wykorzystanie wysokości pokoju. Jeżeli pomieszczenie ma odpowiednio wysoki sufit, możemy wykonać w nim antresolę, dzięki której będziemy w stanie podwoić posiadany metraż. Pośrednim rozwiązaniem jest aranżacja łóżka na specjalnym podwyższeniu, w połowie lub ⅔ wysokości pomieszczenia oraz stworzenie pod nim kącika do nauki lub pracy, na który składać się będzie biurko, fotel oraz niskie półki na książki lub dokumenty. 

Praktycznym rozwiązaniem, które pozwoli na zaoszczędzenie tak cennego w małym pokoju miejsca, jest wybór kompaktowych lub składanych mebli, takich jak rozsuwany stół lub składane, chowane we wnęce łóżko. 

Jeżeli w pokoju posiadamy duże okno i obszerny parapet, możemy wykorzystać także i tę przestrzeń, umieszczając na niej ozdobne drobiazgi, książki lub rośliny w estetycznych donicach. 

Meblując wąski pokój, domownicy często decydują się na ustawienie najdłuższego z mebli, jakim jest łóżko, równolegle do dłuższej ze ścian.