Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak postarzyć drewno domowymi sposobami - szczotką drucianą?

Szczotkowanie mebla to ścieranie warstwy wierzchniej drewna za pomocą drucianej szczotki.

Podobają Ci się meble i dekoracje drewniane w stylu retro, vintage i shabby chic? Kluczem do udanej aranżacji w takim stylu są postarzane meble i dodatki. Czy wiesz, że możesz zrobić to własnoręcznie i we własnym domu? Zobacz kilka najlepszych pomysłów, jak postarzyć drewno. Przydadzą się, gdy marzysz o metamorfozie starych lub brzydkich mebli!

Najlepszy sposób na postarzenie drewna – szczotka druciana

Powierzchnię mebla trzeba polakierować, zaolejować albo potraktować odpowiednim woskiem.

Nie każdy ma w domu meble antyki, które pięknie się prezentują, a upływ lat tylko dodaje im uroku i charakteru. Większość z nas nie stać na autentyczne stare meble, mamy natomiast w mieszkaniach sporo takich, które nam się już nie podobają. Jak postarzyć drewno w „zwykłych” meblach? Możesz dodać lat każdemu drewnianemu elementowi, który posiadasz. Najprostszą metodą jest szczotkowanie.
Szczotkowanie mebla to ścieranie warstwy wierzchniej drewna za pomocą drucianej szczotki. Pamiętaj, że zanim zabierzesz się do takiej pracy, mebel lub inny drewniany przedmiot (np. lustro, ramka na zdjęcia itd.) musisz odpowiednio przygotować. Co to oznacza? Najpierw przeszlifuj je lekko, odpyl i oczyść z brudu i tłustych ścian. Dopiero potem zabierz się za postarzanie. Prace będą niestety dosyć „brudne” – wykonuj je w przeznaczonym do tego pomieszczeniu (np. warsztacie, na balkonie) i dokładnie zabezpiecz podłogę, by jej nie zniszczyć i nie pobrudzić. 

Jak postarzyć drewno metodą szczotkowania? Polega ona na tym, że wierzchnią warstwę drewna ściera się drucianą szczotką. W ten sposób usuwasz tkankę miękką drewna, a jednocześnie nie osłabiasz jego struktury. Efekt? Nieregularne rysy i żłobienia, które wyglądają jakby dotknął je ząb czasu.

Co po szczotkowaniu? Musisz przetrzeć podłoże stalową wełną, aby pozbyć się resztek drewna z głębokich rowków. Następnie powierzchnię mebla (stołu, krzesła itd.) trzeba polakierować, zaolejować albo potraktować odpowiednim woskiem. 

Inna metoda na postarzanie drewna – szarzenie

Popularnym wśród miłośników domowej renowacji mebli sposobem na to, jak postarzyć drewno, jest metoda zwana szarzeniem drewna. Na czym polega? W sklepie musisz kupić ocet jabłkowy oraz wełnę stalową. Ocel wlej do słoika, do którego wrzucisz też wełnę stalową. Słoik zamknij i odstaw na kilka dni. 

Kiedy roztwór osiągnie kolor, jaki chcesz nadać drewnu (im dłużej trzymasz, tym płyn będzie ciemniejszy), nałóż go na powierzchnię mebla pędzlem lub nawet po prostu wełną ze słoika. Mebel stanie się ciemniejszy, a słoje drewna będą bardziej wyraźne. 

Patynowanie i przecieranie mebli – prosty sposób DIY na meble w stylu shabby chic

Jak postarzyć drewno, by pasowało do modnego teraz stylu shabby chic? Przyda się technika zwana patynowaniem. Najpierw musisz pokryć powierzchnię drewnianą ciemną, akrylową farbą do drewna. Zwróć uwagę, aby szczególnie starannie pokryć zdobienia, uchwyty, krawędzie i inne wystające elementy. Następnie przychodzi czas na drugi etap – malowanie całości jasną farbą do drewna.

Gdy farba wyschnie, drewno w wystających miejscach trzeba lekko przetrzeć (papierem ściernym lub delikatną szczotką). Po tym zabiegu uzyskasz efekt delikatnej patyny starego, zużytego mebla. 

Inną, bardzo popularną metodą na postarzenie drewna jest patynowanie. Podobnie jak w przypadku patynowania, musisz nałożyć na drewnianą powierzchnię dwa różne odcienie farby, a następnie przecierać wierzchnią warstwę do chwili, w której zacznie ładnie przebijać warstwa ze spodu.

Jak postarzyć drewno metodą przecierania? Najpierw oczyść przedmiot lub drewniany mebel. Potem nanieś pierwszą farbę – po całości albo w tych miejscach, które są najbardziej narażone na ścieranie, np. na uchwytach i krawędziach. Potem poczekaj, aż farba wyschnie. Przyda się świeca parafinowa, którą trzeba posmarować pomalowane miejsca (dzięki parafinie warstwa wierzchnia szybciej schodzi). 

Kolejny etap to malowanie mebla drugim kolorem farb. Gdy już całość jest pomalowana, musisz się zabrać za przecieranie. Przecierki wykonuj, szlifując wybrane miejsca, traktując je delikatnie drucianą szczotką lub zeskrobując farbę nożykiem. 


Szczotkowanie mebla to ścieranie warstwy wierzchniej drewna za pomocą drucianej szczotki.