Płyty OSB coraz powszechniej stosuje się w domach, biurach czy obiektach użyteczności publicznej. Są nie tylko tanie i łatwe w montażu, ale również mogą pozytywnie wpłynąć na wystrój każdego wnętrza. Tym bardziej, że nie musisz stosować ich w surowej formie – malowanie płyt OSB nie jest trudne i pozwala uzyskać znakomity efekt. Jak poprawnie przeprowadzić cały proces?
Czym są płyty OSB?
Płyty OSB są wyrobami drewnopochodnymi, które tworzy się poprzez sprasowanie podłużnych wiórów drewna. Dzięki zastosowaniu wodoodpornej żywicy syntetycznej są bardzo stabilne i trwałe, a możliwość ich dowolnej obróbki sprawia, że znajdują zastosowanie w każdym wnętrzu. Przy ich użyciu można wykończyć nie tylko ściany i podłogi, ale również wykonać schody, drzwi czy meble.
Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w stylu minimalistycznym, jak też industrialnym, a odpowiedni efekt, dopasowany do konkretnego wystroju, uzyskasz poprzez malowanie płyt OSB. Jak to zrobić?
Zanim pomalujesz płytę, odpowiednio ją przygotuj
Malowanie płyt OSB będzie możliwe dopiero po ich dokładnym przygotowaniu. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią aklimatyzację materiału – pozostaw go na około 48 godzin w miejscu, w którym zostanie zamontowany.
Po tym czasie możesz przejść do procesu czyszczenia i szlifowania płyt OSB. Pierwszą czynność wykonasz dzięki delikatnie zwilżonej szmatce, dzięki której usuniesz z powierzchni materiału kurz oraz wszelkie zabrudzenia. Szlifowanie natomiast warto przeprowadzić przy użyciu papieru ściernego lub szlifierki – pozwoli to usunąć z powierzchni płyt wszelkie drzazgi oraz wystające włókna.
Na sam koniec zabezpiecz płyty specjalnym podkładem (najlepiej do drewna) – sprawi, że płyta OSB nie będzie pęcznieć, a proces jej malowania okaże się bezproblemowy i w stu procentach satysfakcjonujący.
Skuteczne malowanie płyt OSB
Czas na najważniejszy etap, a więc malowanie płyt OSB. W teorii możesz użyć do tego wszystkich farb przeznaczonych do powierzchni drewnianych, jednak my zalecamy zastosowanie dwóch rodzajów produktów.
Farby chemoutwardzalne – poliuretanowe i epoksydowe. Ich zaletą jest przede wszystkim bardzo wysoka wytrzymałość, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach intensywnie użytkowanych i przez długi czas zachowują swoje walory wizualne. Co więcej, do uzyskania odpowiedniego efektu wystarczą zaledwie 1-2 warstwy, a niektóre z nich nie wymagają nawet użycia podkładu. Bardzo dużą zaletą tego rodzaju produktów jest również niska cena.
Farby olejno-ftalowe. Stanowią one alternatywę dla farb chemoutwardzalnych – posiadają doskonałe parametry wytrzymałościowe, a do tego są przyczepne i zapewniają wysoką estetykę. Wymagają jednak zastosowania specjalnego podkładu pod farby olejne i należy nakładać je cienkimi warstwami (najlepiej za pomocą wałka). Po nałożeniu każdej z warstw (zwykle wystarczy kilka), można przeszlifować powierzchnię, co zapewni doskonały efekt wizualny.
Do malowania płyt OSB najlepiej wykorzystać wałek. Jeżeli chodzi o samo użycie konkretnej farby, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta. Dzięki temu zyskasz pewność, że prace przebiegną sprawnie i bezproblemowo, a płyta stanie się znakomitym elementem wystroju wnętrza.
Warto dodać, że pomalowanych za pomocą wymienionych wyżej farb powierzchni nie trzeba zabezpieczać. Chyba że stosujesz płyty OSB na zewnątrz – wtedy, w celu ich ochrony przed czynnikami atmosferycznymi, warto zastosować wysokiej jakości impregnat do drewna.
W przypadku zabrudzenia pomalowanej płyty OSB wystarczy przetrzeć ją lekko zwilżoną szmatką.
Nie malujesz? Zabezpiecz!
Oczywiście malowanie płyt OSB nie zawsze jest konieczne – ich surowy wygląd również może doskonale wpasować się do różnych aranżacji wnętrz. Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, pamiętaj jedynie o zabezpieczeniu powierzchni płyty. Najlepiej użyć do tego celu bezbarwnego lakieru do drewna – dzięki temu zabezpieczysz ją przed wilgocią i innymi czynnikami zewnętrznymi.