Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak połączyć dwa kolory na ścianie?

Przestronny salon zaaranżowany w kolorach ciepłej pomarańczy oraz szarości.

Jak zaaranżować wnętrze, żeby ciekawie się prezentowało? Możliwości jest wiele, ale na którą się zdecydować, jeśli dysponujemy ograniczonymi finansami i prace remontowe wolimy przeprowadzić we własnym zakresie? W takiej sytuacji warto pomyśleć o najprostszym oraz niedrogim rozwiązaniu – i pomalować pokój na dwa kolory! Jak to zrobić? Przyjrzyjmy się radom fachowców: jak połączyć dwa kolory na ścianie, czym można oddzielić je od siebie, a także jak pomalować mały pokój, sypialnię i przedpokój na dwa kolory.

0
Strefa pracy została oddzielona od reszty salonu za pomocą turkusowego koloru.

Jak pomalować pokój na dwa kolory?

Gdy myślimy o połączeniu dwóch kolorów na ścianach jednego pokoju, pojawia się pytanie: jakie wybrać odcienie? Jedną z opcji jest dobór barw dopełniających się czy sąsiadujących ze sobą na kole kolorów, np. beżowy i jasnopomarańczowy albo jasnoszary i biały. Wówczas uzyskamy stonowany, harmonijny wystrój. Jeśli chcemy mieć pewność, że kolory będą ze sobą współgrały, zadbajmy o to, by miały tę samą temperaturę – ciepłe zestawiajmy się z ciepłymi, a chłodne z chłodnymi. Innym sposobem na dobór odpowiednich barw jest połączenie ich na zasadzie kontrastu, np. pomarańczy z kawowym brązem albo turkusu z antracytem. Kontrastowe kolory sprawią, że wnętrze stanie się nowoczesne i pełne energii. Najczęściej na bardziej wyrazisty, jaskrawy kolor maluje się jedną ze ścian, podczas gdy reszcie pomieszczenia nadaje się barwę bardziej stonowaną. Ale możliwe są też inne opcje. Nie ma przeszkód, by na mocniejszy kolor pomalować część ściany, która znajduje się w uskoku czy wykuszu albo ten fragment, przy którym chcemy zaaranżować jadalnię czy strefę wypoczynkową w salonie.

0
Odważne zestawienie szarości i intensywnej żółci nadaje salonowi oryginalnego charakteru.

Jak oddzielić dwa kolory na ścianie?

Jak oddzielić od siebie dwa kolory, jeśli chcemy pomalować nimi jedną ścianę – prostą i bez uskoków, czyli taką bez naturalnej granicy, którą można by wykorzystać jako miejsce oddzielające od siebie różne barwy? Najprostszym i najczęściej stosowanym sposobem jest wyznaczenie na ścianie pionowej linii, która będzie rozdzielać strefy, np. jadalnianą i wypoczynkową. Możemy obie części ściany pomalować farbami w różnych kolorach lub jedną część farbą, a drugą wyłożyć panelami, lamelami czy kamieniem. Inny pomysł to rozdzielenie kolorów linią poziomą – np. tak aby poniżej niej znajdowała się sztukateria w określonym kolorze, a powyżej ściana pomalowana farbą w innej barwie. Odważniejsze osoby mogą też pomalować ścianę asymetrycznie, z granicą między kolorami poprowadzoną po skosie, albo malując kształty z szablonu. Ostatnia opcja bywa często stosowana w pokojach dziecięcych. Jeszcze bardziej awangardowym pomysłem jest pomalowanie sufitu w zdecydowanym kolorze, a ścian – w barwach stonowanych. Takie rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w wysokich, loftowych wnętrzach, które chcemy optycznie obniżyć dzięki ciemniejszemu sufitowi.

0
Obszerny, jasny przedpokój dobrze się zaprezentuje, gdy część ścian pomalujemy na bardziej zdecydowany kolor.

Jak pomalować (przed)pokój na dwa kolory?

Mały pokój będzie optycznie wyglądał na nieco bardziej przestronny, jeśli zaaranżujemy go w jasnych barwach. Dlatego gdy chcemy taką niewielką przestrzeń pomalować na dwa kolory, wybierajmy ciepłe, dopełniające się barwy, które rozświetlą wnętrze. Podobna zasada obowiązuje w wąskim, ciemnym pomieszczeniu, np. przedpokoju. Gdy pomalujemy w nim ściany kolorami odbijającymi światło, przedpokój sprawi wrażenie bardziej przestronnego. Inaczej ten temat wygląda, gdy korytarz jest przestronny i jasny, a zwłaszcza jeśli dociera do niego światło słoneczne. W takim przypadku możemy zdecydować się na zaaranżowanie go w kolorach kontrastowych, np. białym i turkusowym lub kremowym i czekoladowym.

Jak pomalować sypialnię na dwa kolory?

Kiedy mamy do czynienia z przestrzenią o większej powierzchni, możemy poszaleć z kolorami i wybrać jeden bardziej zdecydowany, a drugi stonowany. Tu najlepiej kierować się zasadą, zgodnie z którą wybierzemy swoją ulubioną barwę, bo sypialnia powinna być miejscem, w jakim będziemy się dobrze czuli. Pamiętajmy jednak, żeby unikać intensywnej czerwieni – nawet jeśli to nasz ukochany kolor – ponieważ długie przebywanie w pomieszczeniu z przewagą tego koloru może powodować rozdrażnienie. Na wyrazisty kolor pomalujmy najlepiej jedną ze ścian: albo tę za wezgłowiem łóżka, albo naprzeciwko niego. Możemy ją dodatkowo zaaranżować, dekorując ją obrazem, galerią zdjęć albo sztukaterią w określonym kolorze. Mniejsza sypialnia z ograniczonym dostępem do światła, np. gdy blisko za oknem rośnie rozłożyste drzewo, będzie prezentować się lepiej, jeśli zdecydujemy się na jaśniejsze, dopełniające się barwy ścian.