Jeżeli Twoja kuchenka ma już wiele lat i przyszedł czas na jej wymianę, warto zakupić nowoczesny model, który z jednej strony zapewni Ci komfort, a z drugiej maksymalne bezpieczeństwo w kuchni. Jednak wybór odpowiedniego urządzenia to nie wszystko – kluczową kwestią jest również jego prawidłowy montaż. To od niego zależeć będą funkcjonalność oraz prawidłowa praca sprzętu. Jak podłączyć kuchenkę gazową? Oto kilka najważniejszych wskazówek, do których warto się zastosować!
Jak podłączyć kuchenkę gazową? Na dwa sposoby
Choć kuchenki gazowe są coraz rzadziej stosowane, ponieważ na rynku rosnącą popularnością cieszą się modele elektryczne, wciąż posiadają wielu zwolenników. Przyzwyczajeni do palników gazowych, stawiamy na klasyczne rozwiązania, które sprawdzają się w każdej kuchni i pozwalają na komfortowe przyrządzanie różnego rodzaju potraw.
Jednak z tego rodzaju urządzeniami wiąże się jeden problem – kwestia montażu. Jak podłączyć kuchenkę gazową? Można zrobić to na dwa sposoby:
podłączyć urządzenie do sieci gazowej, co jest rozwiązaniem najbardziej powszechnym i zalecanym – zwłaszcza w tych domach, w których istnieje dostęp do gazu ziemnego;
podłączyć sprzęt do zakupionej zawczasu butli propan-butan – ta opcja dedykowana jest osobom, które nie mogą korzystać z sieci gazowej.
W teorii montaż kuchenki gazowej nie jest skomplikowany, jednak w praktyce osoby do tego nieuprawnione nie powinny podejmować się takiego zadania. Z jednej strony dlatego, że niezbędne jest stworzenie odpowiedniego systemu rur, który może być dość skomplikowany, a z drugiej ze względu na przepisy, jakie obowiązują w naszym kraju. Okazuje się bowiem, że chcąc podłączyć kuchenkę gazową, niezbędne jest skorzystanie z usług osoby do tego uprawnionej.
Planujesz podłączenie kuchenki? Postaw na usługi specjalisty!
Jeżeli więc kupujesz nowe urządzenie, nie musisz zastanawiać się, jak podłączyć kuchenkę gazową. Wystarczy, że skorzystasz z usług instalatora. Jest to niezbędne z dwóch powodów.
Po pierwsze – bez pomocy uprawnionego specjalisty stracisz gwarancję na swoją kuchenkę i nie będziesz mógł wymienić jej, gdy np. okaże się, że pojawiły się problemy związane z użytkowaniem. I po drugie, najważniejsze – w celach zachowania maksymalnego bezpieczeństwa. Nieprawidłowe podłączenie urządzenia tego typu może doprowadzić do rozszczelnienia, co spowoduje ulatnianie się gazu. A biorąc pod uwagę fakt, że jest on bezwonny, pojawi się ryzyko zaczadzenia, a nawet wybuchu.
Specjalista po przeprowadzonych pracach przybija specjalną pieczątkę w karcie gwarancyjnej – jej posiadanie jest obowiązkiem każdego właściciela nowej kuchenki gazowej i warto tego dopilnować. Jeżeli jesteś instalatorem, z całą pewnością wiesz, jak podłączyć kuchenkę gazową. Przypomnijmy jednak, że niezbędne okażą się:
założenie uszczelki na kołnierz rury;
dokręcenie rury do króćca kuchenki;
założenie uchwytu w dolnej części kuchenki i jego dokładne przykręcenie;
podłączenie reduktora do butli gazowej;
sprawdzenie połączenia i sprawności działania urządzenia.
Bezpieczeństwo to podstawa
Wiesz już, jak podłączyć kuchenkę gazową i znasz przepisy z tym związane. Warto również pamiętać o innych kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Przede wszystkim – kuchenka gazowa powinna znajdować się w odległości minimum 0,5 m od okna, ponieważ silniejsze podmuchy wiatru mogłyby uniemożliwić prawidłową pracę urządzenia oraz nieść ryzyko ulatniania się gazu.
Warto również pamiętać o tym, że niewskazane jest łączenie dwóch typów instalacji gazowej w jednym budynku, a także sprawdzanie szczelności instalacji przy otwartym ogniu. Jeżeli chcesz zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz swoich bliskich, powinieneś zamontować specjalne nawiewniki okienne, a nawet zainwestować w czujniki czadu. Dzięki temu dowiesz się, kiedy urządzenie będzie pracowało niewłaściwie i unikniesz jakiegokolwiek niebezpieczeństwa.
Stosując się do wszystkich tych wskazówek, będziesz mógł korzystać ze swojej nowej kuchenki gazowej bezproblemowo i na przestrzeni wielu lat.