Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak pielęgnować wrzosy, jak przezimować wrzosy w doniczkach?

Wrzosy to rośliny dosyć odporne na mróz, ale jeśli zima będzie bezśnieżna i wyjątkowo chłodna, mogą przemarznąć. 

Wrzosy to wyjątkowo popularne rośliny ogrodowe, pięknie kwitnące zwłaszcza jesienią. Można je uprawiać bez problemu zarówno w gruncie, jak i w doniczkach. Jak pielęgnować wrzosy? Czy można przezimować do kolejnego sezonu wrzosy w doniczce? Oto wszystko, co trzeba wiedzieć o pielęgnacji wrzosów.

Wrzosy pojawiają się powszechnie w doniczkach w sklepach ogrodniczych już od sierpnia. Kupujemy je chętnie do ogrodów, bo pięknie się przebarwiają i kojarzą się ze złotą, polską jesienią. Zdecydowana większość wrzosów kwitnie od końca sierpnia, przez wrzesień, nawet do końca października. Niestety, są dosyć wrażliwe i źle pielęgnowane szybko marnieją. 

Pielęgnacja wrzosów – zacznij od przesadzenia

Wrzosy mają bardzo specyficzne wymagania co do ziemi.

Ważną kwestią przy zakupie wrzosów w doniczce jest ich natychmiastowe przesadzenie. Nie mogą rosnąć w doniczce, w której były sprzedawane, bo jest zbyt mała. Najlepiej jest sadzić je w dużych i szerokich donicach, w których dnie koniecznie trzeba wysypać warstwę drenażu, np. keramzytu. Donice nie muszą być głębokie, bo wrzosy mają dosyć płytki system korzeniowy, powinny za to mieć otwory w dnie. 

Jak sadzić wrzosy? Najlepsza wysokość to taka, w której rosły w doniczce sklepowej – jeśli posadzisz je za głęboko, będą niestety gniły. Na wierzch ziemi wysypać możesz korę, która zapobiegnie utracie ziemi z gleby. 

Wrzosy – ziemia i stanowisko

Wrzosy mają bardzo specyficzne wymagania co do ziemi. Preferują kwaśną glebę – najlepsze będzie specjalne podłoże do roślin wrzosowatych, ziemia do rododendronów lub kwaśny torf o pH 3,5–5. Jeśli przesadzisz je do zwykłej, uniwersalnej ziemi ogrodowej, szybko zaczną zamierać. 

Jakie stanowisko lubią wrzosy? Słoneczne, ale osłonięte przed wiatrem. Nie sadź ich w miejscu zacienionym, bo będą się bardzo źle rozwijać. Złym miejscem do hodowania wrzosów jest też domowy parapet. Wrzosy lubią przestrzeń, w warunkach domowych i temperaturze pokojowej będą chorować, a w końcu zmarnieją. 

Pielęgnacja wrzosów – w otoczeniu jakich roślin sadzić wrzosy ogrodowe?

Jesienne, kolorowe wrzosy najlepiej prezentują się w grupie. W naturalnych warunkach rosną przecież w reprezentacyjnych, ogromnych wrzosowiskach. Bardzo dobrym pomysłem jest więc sadzenie kilku lub kilkunastu (a jeśli masz na tyle miejsca – nawet kilkudziesięciu) sadzonek wrzosów obok siebie. Możesz wybrać różnokolorowe odmiany lub zdecydować się na jednolite i jednobarwne wrzosowisko.

Wrzosy pięknie się prezentują również w zestawieniu z innymi roślinami z rodziny wrzosowatych, z którymi dzielą te same upodobania co do słonecznego stanowiska i kwaśnej ziemi. Możesz je sadzić bez problemu z azaliami, rododendronami, na tle karłowatych iglaków czy hortensji ogrodowej, która także bardzo lubi kwaśną glebę. 

Czy wrzosy można przezimować?

Jeśli kupiłeś lub dostałeś w prezencie kilka sadzonek wrzosów w doniczce, zastanawiasz się na pewno, czy da się je przezimować, aby w kolejnym sezonie ponownie zakwitły. Jak pielęgnować wrzosy, aby przetrwały do kolejnego roku? To rośliny dosyć odporne na mróz, ale jeśli zima będzie bezśnieżna i wyjątkowo chłodna, mogą przemarznąć. 

Aby wrzosy przezimować, przesadź je do gruntu. Posadź je w grupie, w kwaśnej i przepuszczalnej ziemi (czyli takiej, jaką najbardziej lubią). Zadbaj, aby miejsce, w którym je umieszczasz, było osłonięte przed wiatrem. 

Po pierwszych przymrozkach sadzonki wrzosów trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed zimą. Jak to zrobić? Osłoń ziemię dokoła roślinek i same wrzosy tzw. stroiszem, czyli dodatkową osłoną z gałązek roślin iglastych (najlepiej zwykłego świerku). Możesz też osłonić sadzonki wrzosów oddychającą tkaniną cieniującą. Dzięki temu będą mogły „oddychać”, łapać wilgoć i nie wyschną zimą. Porządnie je też podlej. 

Trzeba pamiętać, że wrzosy kupowane np. w marketach budowlanych, hodowane masowo i sadzonki z przyśpieszonej uprawy, mają niestety bardzo małe szanse na przezimowanie. Są ładne, dekoracyjne i pięknie kwitną, ale nie zdążyły wytworzyć odpowiedniej odporności na mróz i zimno typowe dla polskiego klimatu. 


Wrzosy pięknie się prezentują również w zestawieniu z innymi roślinami z rodziny wrzosowatych, z którymi dzielą te same upodobania co do słonecznego stanowiska i kwaśnej ziemi.