Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak określić strony świata w mieszkaniu, domu, na działce?

Dom jednorodzinny w pobliżu lasu

Decydując się na zakup własnego domu lub mieszkania, bierzemy pod uwagę wiele czynników. Oprócz tych oczywistych jak cena, metraż oraz lokalizacja, warto zwrócić uwagę na rozkład pomieszczeń względem stron świata. Usytuowanie budynku i rozmieszczenie okien ma niebagatelne znaczenie dla komfortu domowników, a także wpływa na funkcjonalność wnętrza oraz rachunki za ogrzewanie. Jak określić strony świata w mieszkaniu, domu oraz na działce? Podpowiadamy!

Jak określić strony świata w mieszkaniu? 

Określenie stron świata w mieszkaniu, które chcemy nabyć jest naprawdę istotne. Warto przemyśleć tę kwestię zanim dokonamy zakupu lub zdecydujemy się na wynajem. Rozkład pomieszczeń wpływa na to, jaka temperatura panuje we wnętrzu, na ilość światła słonecznego wpadającego do wnętrza, a co za tym idzie - funkcjonalność pokojów. Wszystkie te kwestie przekładają się również na koszty, które poniesiemy za ogrzewanie oraz prąd potrzebny do oświetlenia wszystkich pomieszczeń, w których ilość światła jest znikoma. Ze względu na strefę klimatyczną, w której znajduje się nasz kraj, różnice pomiędzy długością dni i nocy w konkretnych miesiącach są naprawdę duże, dlatego ilość naturalnego światła wpadającego do mieszkania odgrywa naprawdę ogromną rolę. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym odczuwamy braki w tym zakresie. Jak określić strony świata w oglądanym mieszkaniu? W przypadku budynków z rynku pierwotnego wystarczy spojrzeć na plan mieszkania, który zawiera naniesioną różę wiatrów. To z jej pomocą określimy położenie pomieszczeń względem stron świata. Problem pojawia się, gdy oglądamy mieszkanie z rynku wtórnego i nie dysponujemy projektem. Tu z pomocą przychodzi nam technologia. Wystarczy w mapach internetowych odnaleźć interesujący nas blok lub kamienicę i sprawdzić, na którą stronę świata wychodzą okna. Jeśli przed zakupem mamy możliwość zobaczyć mieszkanie więcej niż raz, warto z niej skorzystać. Obejrzenie nieruchomości rano oraz po południu pomoże nam nie tylko zorientować się, z której strony pada światło, ale również na własnej skórze przekonać się, jaka temperatura panuje w każdym z pokoi.

Jak sprawdzić położenie domu względem stron świata?

W przypadku domu usytuowanie względem stron świata jest równie ważne jak w przypadku mieszkania. Tutaj jednak musimy zwrócić uwagę na zdecydowanie więcej rzeczy. Okna w domu wychodzą z reguły na każdą ze stron świata, co raczej nie zdarza się w przypadku standardowych mieszkań w blokach lub kamienicach. Zasada podążania za słońcem w projektowaniu budynków jednorodzinnych jest kluczowa. Położenie względem stron świata najłatwiej sprawdzić na projekcie lub za pomocą kompasu. Warto zaobserwować również wędrówkę słońca po nieboskłonie. Dzięki temu zyskamy pełny obraz tego jak usytuować dom na działce. W przypadku, kiedy budynek jest już gotowy, warto wejść do każdego z pomieszczeń o innej porze dnia i spojrzeć, jak padają promienie słoneczne oraz jak odczuwamy temperaturę we wnętrzu. W pochmurny dzień zostaje nam tylko opcja z kompasem, dlatego warto na ewentualne oględziny nieruchomości umówić się więcej niż raz.

Jak sprawdzić strony świata na działce?

Umiejscowienie domu na działce - biorąc pod uwagę rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń względem kierunków świata - wpływa nie tylko na funkcjonalność wnętrza i komfort mieszkańców, ale także koszty eksploatacji. Planując układ przestrzenny wnętrz, ulokujmy pokoje, w których przebywamy najwięcej tj. salon, jadalnia czy kuchnia od strony zachodniej lub południowej. Tu nasłonecznienie jest najbardziej intensywne dzięki czemu korzyści z tego płynące będą największe. Pomieszczenia, w których ilość światła może być znikoma - takie jak łazienka, pomieszczenie gospodarcze czy garaż - umieśćmy od strony północnej. Sypialnie najlepiej rozlokować od strony wschodniej, co pozwoli nam obudzić się wraz z wschodzącym słońcem, które pozytywnie nastroi nas na resztę dnia. Pokój dzieci warto usytuować także od strony zachodniej, by miały możliwość korzystać z dobrodziejstwa naturalnego światła przez długi czas. Decydując się na rozmieszczenie pomieszczeń weźmy także pod uwagę inne czynniki takie jak krajobraz za oknem, bliskość ulicy czy ukształtowanie działki.

Określenie stron świata w domu, mieszkaniu czy na nowo zakupionej działce ma naprawdę duże znaczenie. Warto mieć to na uwadze decydując się na zakup lub wynajem nieruchomości. Odpowiedni układ wnętrza to gwarancja komfortu i funkcjonalności.

Rekomendowana ilość i wielkość okien w zależności od pomieszczenia

Pomieszczenie Okna
Salon Salon z reguły ma największą powierzchnię we wnętrzu i to tutaj spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia, zatem warto postawić na duże okna, które pozwolą na wpadanie większej ilości naturalnego światła z zewnątrz. Duże okna panoramiczne lub drzwi przesuwne będą prezentować się w salonie wyjątkowo atrakcyjnie - w szczególności w takim, który zapewnia dostęp do tarasu lub ogrodu.
Sypialnia W sypialni sprawdzą się mniejsze okna z uwagi na fakt, że w tym pomieszczeniu raczej nie przebywa się długo w ciągu dnia, a nocą i tak korzysta się z rolet lub zasłon, by zaciemnić pomieszczenie na czas snu. Ilość okien zależy od rozmiaru sypialni, ale najczęściej wystarcza jedno lub dwa okna.
Kuchnia W kuchni przeważnie wystarcza jedno średniej wielkości okno, ale warto umieścić je w taki sposób, aby dobrze oświetlało strefę roboczą. W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się poziome okna narożne umieszczane nad blatem - zapewniają jasność w pomieszczeniu (bez konieczności włączania światła przez większość dnia) i optycznie powiększają przestrzeń.
Łazienka Ze względu na potrzebę zachowania prywatności, okno w łazience może być jedno i niewielkich rozmiarów. Bardzo często w łazienkach w ogóle nie ma okna, ale jeśli jest możliwość wyboru, warto postawić na łazienkę z oknem, aby docierało do niej naturalne światło (co przełoży się na niższe rachunki za prąd) oraz w celu zapewnienia odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu.
Biuro Biura i pracownie wymagają dużej ilości naturalnego światła, zwłaszcza jeśli jest to miejsce do pracy twórczej. Wielkość okien może być dostosowana do potrzeb użytkownika, ale większe okna będą bardziej korzystne, jeśli chodzi o jasność w pomieszczeniu.