Podłogi z paneli cieszą się ogromny zainteresowaniem. Są proste w montażu, a ogromny wybór wzorów, kolorów i rodzajów paneli pozwala osiągnąć imponujące efekty. Są estetycznym, wygodnym i – w porównaniu do naturalnego drewna – o wiele tańszym rozwiązaniem. Mają jednak swoje ciemne strony – przy odrobinie nieuwagi łatwo o uszkodzenie podłogi i wybrzuszenie podłogi w miejscach łączenia paneli. Jak temu zapobiec? Czy da się naprawić wybrzuszone panele?
Zalety podłogi z paneli
Panele podłogowe to prosty, szybki, a przy tym niezwykle efektowny sposób na zmianę podłogi we wnętrzu. Można je zastosować w różnych pomieszczeniach, dobierając odpowiednią klasę ścieralności do własnego poziomu użytkowania. Także duży wybór wzorów daje mnóstwo możliwości na stworzenie ciekawej aranżacji. Panele dają poczucie czystości, a ich montaż nie wymaga interwencji specjalisty. Co ciekawe – przy odpowiednim przygotowaniu podłogi można je zastosować np. na stare deski czy też kafle. Słowem – panele są niezwykle wdzięcznym materiałem na szybki lifting podłogi w domu czy mieszkaniu.
Niestety, bardzo łatwo o uszkodzenia panelowej podłogi, nawet przy panelach o najwyższej klasie ścieralności. Wystarczy bowiem odrobina wilgoci – rozlana woda, przelany kwiatek stojący na podłodze czy inny wypadek, by wybrzuszone panele zepsuły cały efekt pięknej podłogi. Czy można temu jakoś zaradzić? Oczywiście – nie dopuścić do zalania! Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, warto wiedzieć, że… to niekoniecznie jest koniec świata! Co może uratować wybrzuszone panele?
Jak powstają wybrzuszone panele?
Wybrzuszone panele mogą powstać z dwóch powodów – albo zostały zbyt ciasno położone i napierając na siebie uwypuklają się w miejscach łączenia, albo – co najczęstsze – woda dostała się pomiędzy łączenia, powodując rozpulchnianie materiału, ergo nieestetyczne wybrzuszenia paneli, doskonale widoczne szczególnie pod światło. Niestety, wystarczy już niewielka ilość wilgoci, by doszło do niedoskonałości. Dlatego też nie zaleca się paneli mycia mokrymi mopami czy szmatkami, a jedynie delikatnie wilgotnymi.
Aby nie dopuścić do wybrzuszania paneli, należy szybko reagować na wszelkie wypadki i wycierać panele do sucha, szczególnie w miejscach łączenia. Im szybciej usunie się z nich nadmiar wody, tym mniejsze szanse na uszkodzenia.
Sposoby na wybrzuszone panele
Niestety, jest mnóstwo sytuacji, w których nie zauważy się mokrej plamy na podłodze. Wieczorne podlewanie kwiatów, impreza w gronie znajomych, zabawa dzieci… Im dłużej stoją kałuże wody na panelach, tym, co oczywiste, mocniej na nie działają. Jak naprawić wybrzuszone panele?
Są na to dwa sposoby. Przede wszystkim – należy wytrzeć panele od razu po zauważeniu plamy, do sucha, najlepiej papierowymi ręcznikami, które od razu zgarną nadmiar wody, a nie będą jej dodatkowo rozprowadzać. Można także wspomóc się suszarką do włosów czy elektrycznym grzejnikiem. Jeśli woda nie stała zbyt długo, jest szansa, że nic się nie stanie, jednak warto zadziałać profilaktycznie, kładąc w miejscu zagrożonym wybrzuszeniem solidny ciężar o płaskiej formie, który będzie dobrze przylegała do paneli. Mogą to być książki, dodatkowo obciążone np. hantlem czy ciężkim kwiatkiem. Taką „instalację” należy pozostawić na kilka godzin.
Drugim sposobem jest wyprasowanie wybrzuszonych paneli… żelazkiem! Należy na spuchniętej powierzchni położyć bawełnianą szmatkę i prasować miejsce żelazkiem ustawionym na średnią temperaturę. Trzeba zachować ostrożność i sprawdzać co jakiś czas podłogę, by nie doszło do jej przypalenia. To dość skuteczny sposób, który pozwala szybko wysuszyć i jednocześnie wyprostować panele.
Myślisz o wymianie podłogi? Sprawdź projekty z kategorii Ciemna podłoga w sypialni
Czy wybrzuszone panele trzeba wymienić?
Powyższe sposoby powinny być skuteczne, szczególnie na małych powierzchniach. A co jeśli dojdzie do większego zalania, a podłoga miała kontakt z wodą przez dłuższy czas? Niestety, w takiej sytuacji pomoże tylko wymiana paneli oraz podkładu pod nimi, który może być przemoknięty. Dlatego dobrze po remoncie zachować kilka zapasowych paneli, ponieważ po dłuższym czasie mogą być już niedostępne w sklepie i wtedy konieczna będzie większa inwestycja i nakład pracy. Wymiana wybrzuszonych paneli może być kłopotliwa, jeśli do zalania dojdzie w środkowej części podłogi – najprościej bowiem zdemontować je od ściany. Mimo wszystko, warto to zrobić w każdym wypadku, by mieć pewność, że nie uszkodzi się dobrych desek.
Niektórych wypadków w domu nie sposób uniknąć. Warto jednak wiedzieć, jak reagować i jak szybko zadziałać na wybrzuszone panele, by uniknąć przykrych konsekwencji i nie narażać się na kosztowny remont.