Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Jak naprawić cieknący, kapiący kran? Poznaj przyczyny i znajdź rozwiązanie swojego problemu

Czas naprawy cieknącego kranu jest krótki, a koszty symboliczne – uszczelki hydrauliczne nie należą do drogich materiałów.

Cieknący kran to usterka, z którą praktycznie każdy z nas choć raz spotkał się w życiu. Jest to uciążliwy problem, nie tylko ze względu na to, że miarowe i monotonne kapanie potrafi przeszkadzać szczególnie w trakcie snu. Nieszczelna armatura generuje również znacznie wyższe rachunki za wodę. Ponadto, jest to bardzo nieekologiczne, szczególnie w obecnych czasach. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny cieknącego kranu oraz jak można sobie z tym poradzić.

Cieknący kran – przyczyny problemu

Aby wymienić uszczelkę w cieknącym kranie, potrzebujemy podstawowych narzędzi hydraulicznych.

Przede wszystkim należy zorientować się, skąd cieknie woda. Większość wycieków może być spowodowana po prostu zużyciem uszczelki. Są to elementy o ograniczonej żywotności. Na ich powierzchni pojawiają się pęknięcia, przez co tracą elastyczność. Wymiana uszczelki zajmuje zaledwie kilka chwil, a koszt nowej części to kilka złotych. Może się jednak okazać, że problemem wcale nie jest uszczelka. W bateriach starego typu (o dwóch uchwytach czy też pokrętłach) często przecieka okolica sworznia. W takim cieknącym kranie najprawdopodobniej poluzowała się obejmująca sworzeń dławica. Może też przeciekać wylewka, jej zakończenie lub mocowanie do reszty baterii. 

Wymiana uszczelki – to prostsze niż myślisz

Aby wymienić uszczelkę w cieknącym kranie, potrzebujemy podstawowych narzędzi hydraulicznych (klucz nastawny, płaski śrubokręt, klucz imbusowy) oraz oczywiście samych uszczelek. W zależności od przeciekającego elementu oraz budowy naszego kranu możemy potrzebować różnych narzędzi. Ważne jest, aby zakręcić dostęp wody na czas naprawy. Nie chcemy przecież niekontrolowanego wycieku. Główny zawór może znajdować się w piwnicy albo w pobliżu wodomierza. Następnie odpowiednimi narzędziami ściągamy przeciekający element i wyjmujemy stamtąd uszczelkę. W tym momencie dobrze wybrać się do sklepu budowlanego ze zużytym elementem i znaleźć nowy, o dokładnie tym samym rozmiarze. Gdy już wrócimy do domu, zakładamy nową uszczelkę i przykręcamy wszystko na miejsce. Czas naprawy cieknącego kranu jest krótki, a koszty symboliczne – uszczelki hydrauliczne nie należą do drogich materiałów. Jeżeli chcesz, żeby Twoja uszczelka dłużej spełniała swoje zadanie, warto zainwestować w takie wykonane z silikonu lub nylonu. Są o wiele bardziej wytrzymałe od gumowych. Spytaj o nie sprzedawcę w swoim sklepie budowlanym.

Dławice i głowice – jak wymienić, jeśli przeciekają?

Przyczyną cieknącego kranu, zwłaszcza takiego wyposażonego w pokrętła, może być poluzowanie się przytrzymującej sworzeń dławicy. W takiej sytuacji naprawa jest równie prosta co przy wymianie uszczelki – wystarczy zdjąć zaślepkę, następnie odkręcić śrubę i zdjąć całe pokrętło. W tym momencie zobaczymy dławicę, którą należy dokręcić kluczem lub śrubokrętem. Pamiętajmy, aby podobnie jak przy wymianie uszczelek, zakręcić główny zawór wody.

Naprawa kranu jednouchwytowego 

Nieco bardziej skomplikowana może okazać się naprawa baterii nowego typu (tzw. jednouchwytowej). Jeżeli taką posiadamy i przyczyną przecieku nie jest zużyta uszczelka, to najprawdopodobniej uszkodzona została ceramiczna głowica baterii. Tego typu element może być dosyć drogi i bardziej opłacalna może okazać się wymiana całej baterii. Jeśli jednak zdecydujemy się na wymianę tylko tego elementu i mamy go już zakupionego, naprawienie cieknącego kranu powinno zająć nam niewiele czasu. 

Przede wszystkim blokujemy dopływ wody głównym zaworem, aby uniknąć zalania mieszkania. Następnie znajdujemy specjalną zaślepkę, w której ukryta jest śrubka przytrzymująca nasz uchwyt. Gdy już ją odkręcimy, uchwyt odkładamy na bok. Właśnie otrzymaliśmy dostęp do dociskającej głowicę rozety. Warto zobaczyć, czy jest ona dobrze dokręcona – czasami to właśnie poluzowana rozeta jest przyczyną przecieku. Po dokręceniu możemy złożyć wszystko z powrotem, przywrócić dostęp wody i zobaczyć, czy nadal mamy cieknący kran. Jeżeli po dokręceniu problem nadal występuję, znowu blokujemy główny zawór, demontujemy uchwyt i odkręcamy całą rozetę. To daje nam wolny dostęp do zużytej głowicy. Wyjmujemy ją, wkładamy nową, a następnie montujemy rozetę i uchwyt. Z naszym kranem powinno być wszystko w porządku.

Jeżeli po dokonaniu odpowiednich napraw kran nadal będzie przeciekał, warto skontaktować się ze specjalistą. Możliwe, że nasza bateria jest zbyt zużyta i potrzebna będzie wymiana całości. Większość cieknących kranów to jednak wina przestarzałych, podziurawionych uszczelek, których wymiana jest zajęciem raczej prostym i mało kosztownym.

Cieknący kran to usterka, z którą praktycznie każdy z nas choć raz spotkał się w życiu.