Małe, soczyste, czerwone owoce malin to jeden z symboli lata. Prawdziwy przysmak równie dobrze smakuje zarówno prosto z krzaka, w wersji saute, jak i w formie dodatku do deserów. Maliny możemy uprawiać samodzielnie, zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie, z czego coraz chętniej korzystają amatorzy tych słodkich pyszności. Jak sadzić i pielęgnować maliny, aby móc cieszyć się samodzielnie wyhodowanymi owocami?
Maliny w ogrodzie – od czego zacząć?
Musimy przede wszystkim wiedzieć, że choć maliny są owocami stosunkowo prostymi w uprawie, mają one także swoje słabości, o których musimy pamiętać. Owoce te są stosunkowo wrażliwe na choroby i bardzo niekorzystnie reagują nawet na nieznaczne przesuszenie korzenia.
Właśnie dlatego bardzo ważne jest, aby kupować maliny wyłącznie ze sprawdzonych źródeł. W ten sposób możemy mieć pewność, że sadzonki, które kupimy nie będą zarażone chorobami, które skutecznie mogą pokrzyżować nam plany na uprawy. Należy także pamiętać, aby po zakupieniu malin nie zwlekać zbyt długo z ich posadzeniem. Jeżeli mamy już kupione maliny, ale miejsce dla nich nie jest jeszcze gotowe, warto umieścić je w tymczasowym, rezerwowym dołku, aby nie dopuścić do przesuszenia się ich korzeni.
Sadzenie malin – przygotowanie ziemi pod sadzonki
Każdy, kto chociaż raz zajmował się sadzeniem roślin, wie, że odpowiednie przygotowanie podłoża jest kluczowym elementem całego procesu. Przygotowanie podłoża do sadzenia malin dobrze jest rozpocząć nawet na kilka miesięcy przed włożeniem sadzonek w ziemię. Po wybraniu odpowiedniego miejsca dla naszych sadzonek wykopujemy dołki o głębokości około 20 do 30 centymetrów oraz szerokości około 60 centymetrów. W wykopanych otworach należy umieścić wysokogatunkowy nawóz wieloskładnikowy, który odżywi ziemię.
Pamiętajmy o odpowiednim rozmieszczeniu dołków na sadzonki. Optymalną odległością między każdym z dołków jest odległość około 40 centymetrów. Jeżeli sadzimy większą ilość malin w kilku liniach, rzędy powinny być oddalone od siebie o 150 centymetrów.
Warto sprawdzić także pH ziemi, w której będą rozwijać się maliny. Optymalnym podłożem dla malin jest ziemia o pH 6,5, lekko kwaśnym, dobrze spulchniona, próchnicza i przepuszczalna.
Najlepszy czas na sadzenie malin
Optymalnym czasem na sadzenie malin jest okres między wrześniem a początkiem listopada lub wczesna wiosna, czyli przełom marca i kwietnia. Jeżeli jednak decydujemy się na sadzenie malin w pojemnikach, możemy zrobić to w dowolnej porze roku.
Jak sadzić maliny? Krok po kroku
Pierwszym krokiem jest oczywiście zakup dobrej jakości sadzonek, pochodzących ze sprawdzonego źródła. Pamiętajmy, aby dobrze przemyśleć liczbę zakupionych krzaczków. Sadzonki należy odwinąć z ochronnej folii, a w razie potrzeby usunąć przeschnięte części systemu korzeniowego.
Gotowe już, przygotowane odpowiednio wcześniej dołki zasypujemy dodatkowo odpowiednim podłożem, a więc ziemią o pH 6,5, pozostawiając jedynie wgłębienie o wysokości 10 cm oraz szerokości około 20 cm. Głębokość dołka jest tutaj kwestią kluczową – zbyt płytkie posadzenie malin spowoduje ich przemarzanie, natomiast za głębokie – znacznie spowolni ich wzrost. Zanim jeszcze umieścimy nasze sadzonki w ziemi, warto włożyć je do wody na około 2 do 3 godzin, zanurzając jedynie system korzeniowy. Po tym czasie wsadzamy każą z sadzonek do przeznaczonego dla niej dołka, a następnie delikatnie zasypujemy ziemią. Po zasypaniu dołka konieczne jest staranne ubicie ziemi; możemy zrobić to za pomocą specjalnych narzędzi lub poprzez sukcesywne deptanie jej. Oczywiście należy przy tym uważać, aby nie uszkodzić świeżo posadzonych roślin. Po odpowiednim ubiciu ziemi solidnie podlewamy wszystkie sadzonki.
Posadzone maliny należy następnie przyciąć na wysokości około 30 centymetrów, co sprawi, że pierwszymi owocowymi zbiorami będziemy mogli cieszyć się już w następnym sezonie.
Maliny nie wymagają szczególnie skomplikowanej pielęgnacji, jednak niezbędne jest im regularne podlewanie. Szczególnie istotne jest ono w przypadku wysoko przepuszczalnego podłoża. Maliny rosnące w ziemi o dużym stopniu wilgotności wystarczy podlewać jedynie w przypadku szczególnych upałów i susz.