Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Inteligentne oświetlenie, czyli najlepszy start twojego Smarthome

Inteligentne oświetlenie, czyli najlepszy start twojego Smarthome

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym możemy zamienić nasze zwyczajne mieszkanie w smart home. Swoją przygodę z inteligentnym domem zdecydowanie najlepiej zacząć od inteligentnego oświetlenia. Czym charakteryzuje się ta technologia? Jakie korzyści wynikają z jej wykorzystania? W poniższym artykule przedstawiamy szereg przydatnych informacji.

Smart home, czyli inteligentny dom - jak to działa?

Smarthome, czyli inteligentny dom, to technologia z zakresu automatyki domowej. Podstawową cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest fakt, iż cała masa zadań, które dotychczas wykonywali domownicy, może być wykonywanych w sposób całkowicie automatyczny. Smart home pozwala na sterowanie wszystkimi urządzeniami w sposób całkowicie zdalny - wykorzystuje się do tego sieć bluetooth bądź WiFi. Zarządzanie odbywa się prosto i intuicyjnie za pomocą naszego smartfona.

Dzięki inwestycji w smart home zwiększamy przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo w naszym mieszkaniu. Co ważne, działanie poszczególnych urządzeń w ramach inteligentnego domu można sprawdzać przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu z poziomu dedykowanej aplikacji. Dzięki temu bez względu na to, jak długo nie ma nas w domu, cały czas mamy na bieżąco informacje na temat tego, czy wszystkie urządzenia działają tak, jak powinny. 

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w ramach smart home jest inteligentne oświetlenie. Poniżej wyjaśniamy, jakie korzyści przynosi to rozwiązanie. 

Czym jest i jak działa inteligentne oświetlenie?

Inteligentne oświetlenie domu bądź mieszkania to zaawansowany system lamp, którym można zarządzać korzystając ze specjalnej aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie. Na omawiany system może składać się zarówno jedno bądź nawet kilkadziesiąt różnych źródeł światła. Domownicy mogą kontrolować nim pojedynczo lub łączyć je w grupy. Dzięki temu można za pomocą jednego kliknięcia zmienić natężenie czy kolor oświetlenia w całym domu bądź tylko wybranych pomieszczeniach. 

Aby możliwe było uruchomienie inteligentnego oświetlenia w naszym domu, potrzebne są:

  • inteligentne źródła światła - żarówki, taśmy LED, kinkiety itd., 

  • urządzenia odpowiadające za bezprzewodowe kontrolowanie połączenia - najczęściej jest to mostek,

  • dedykowana aplikacja, która pozwoli na zdalne sterowanie oświetleniem - taką aplikację zapewnia producent systemu. 

Jakie są rodzaje inteligentnego oświetlenia?

Na inteligentne oświetlenie mogą składać się zróżnicowane elementy. Chodzi tutaj o:

  • Inteligentne żarówki. Gdy spojrzymy na taką żarówkę, może nam się w pierwszym momencie wydawać, że jest to zwyczajna żarówka. Inteligentne żarówki posiadają takie same gwinty jak klasyczne żarówki. Różnica polega na tym, że możemy nią sterować za pomocą aplikacji - dzieje się tak, gdy podłączymy ją do WiFi z wykorzystaniem mostka. W zależności od specyfiki danego produktu, istnieje możliwość regulowania barwy oświetlenia, ściemniania lub zmiany temperatury światła. W niektórych przypadkach można też tworzyć profile oświetlenia lub sporządzać harmonogramy ich włączania i wyłączania. 

  • Inteligentne lampy. Ich liczba jest całkiem spora - możemy zaopatrzyć się w tradycyjne lampy sufitowe, lampy łazienkowe, kinkiety, lampy biurkowe czy podłogowe. W zależności od rozwiązań zastosowanych przez producenta możemy też korzystać z funkcji dodatkowych takich jak ściemnianie, zmiana koloru czy tworzenie harmonogramu. Lampy mogą też posiadać funkcję połączenia z czujnikami ruchu bądź bezprzewodowymi włącznikami. 

  • Inteligentne taśmy LED. Jest to świetny sposób na podkreślenie detali w danym wnętrzu. Niejednokrotnie są one umieszczane przy podstawie luster, na krawędziach mebli czy w środku mebli. Wyróżnikiem taśm jest fakt, iż są elastyczne i pozwalają na zastosowanie oświetlenia w tych miejscach, gdzie z różnych powodów tradycyjne oświetlenie by się nie sprawdziło. 

Lampy z funkcją czujnika ruchu i obecności

Inteligentne lampy mogą też być wyposażone w funkcję reagowania na ruch. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki temu światła zapalają się zawsze, gdy przebywamy w danym pomieszczeniu, zaś gdy z niego wyjdziemy - gasną. 

Czujniki dzieli się na:

  • czujniki ruchu - są to najprostsze czujniki, które po wykryciu aktywności włączają światło na wskazany czas bez względu na to, czy w danym czasie ktoś będzie poruszał się po pomieszczeniu; po upływie czasu światło gaśnie i zapali się ponownie tylko wtedy, gdy zostanie wykryty ruch;

  • czujniki obecności - jest to bardziej zaawansowany typ czujników; cechuje je fakt, iż podtrzymują one światło w całym czasie, gdy wykrywają ruch w danym pomieszczeniu. 

Dlaczego warto postawić na inteligentne oświetlenie?

Inteligentne oświetlenie domu to rewolucyjny system, który w znaczącym stopniu poprawia komfort wszystkich domowników. Dzięki temu rozwiązaniu znika konieczność używania standardowych włączników, ponieważ światło może uruchamiać się automatycznie po wykryciu ruchu bądź po wciśnięciu odpowiedniego przycisku w dedykowanej aplikacji.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest możliwość regulacji temperatury światła, tworzenie harmonogramów oświetlenia oraz uruchamianie światła w reakcji na wykrycie ruchu. Te elementy powodują, że decyzję o inwestycji w inteligentne oświetlenie z roku na rok podejmuje coraz więcej osób.