Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp
Artykuł sponsorowany

Funkcjonalna łazienka w modnym stylu? To możliwe!

Urządzanie lub remont łazienki to szerokie pole możliwości. Począwszy od głównych elementów wyposażenia po najdrobniejsze szczegóły, możemy zaprojektować łazienkę swoich marzeń. Ponadto estetyka wcale nie musi wykluczać funkcjonalności. Przekonaj się, jak stworzyć łazienkę, która będzie zarówno piękna, jak i praktyczna.

Łazienka to zazwyczaj jedno z najmniejszych pomieszczeń w domu bądź mieszkaniu. Dlatego zagospodarowanie dostępnej przestrzeni bywa niemałym wyzwaniem. Tym bardziej, jeśli np. część domowników woli prysznic, a inni wannę. A skoro prysznic, to jaka bateria prysznicowa? Pytań jest wiele, dlatego w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na najważniejsze z nich, a jednocześnie udowodnić, że łazienka po remoncie może być zarówno efektowna wizualnie, jak i praktyczna w codziennym użytkowaniu.

Na początek toaleta

Jeśli w domu bądź mieszkaniu nie ma osobnej toalety, jest ona nieodzownym elementem każdej łazienki. Dlatego właśnie od niej warto zacząć. Obecnie zarówno w mniejszych, jak i bardziej przestronnych pomieszczeniach najchętniej montowane są zestawy podtynkowe. Z czego to wynika? Takie rozwiązanie ma szereg zalet i właściwie tylko jedną wadę. Ale po kolei. Osoby, które decydują się na zabudowanie toalety cenią sobie przede wszystkim stylistyczny minimalizm, a także funkcjonalny aspekt posiadania np. wiszącej miski WC. Wówczas łatwiej chociażby o utrzymanie czystości. Pod wiszący WC łatwiej dotrzeć mopem czy np. robotem sprzątającym. Schowanie całego mechanizmu pod tynkiem i estetycznymi płytkami ceramicznymi również nadaje wnętrzu pożądanego stylu. A minus? Tutaj należy wspomnieć o ewentualnych awariach i naprawach. Wymiana zwykłej spłuczki w standardowym kompakcie WC jest znacznie łatwiejsza niż w przypadku zestawu podtynkowego. Niemniej produkty wiodących marek jak Oltens, Omnires, Grohe czy Geberit oferują sprytne rozwiązania na takie scenariusze, dzięki czemu nie trzeba chociażby skuwać płytek czy wymieniać elementów po omacku. Produkty wiodących producentów na rynku znajdziesz w ofercie Łazienka Plus.

Wanna czy prysznic?

Jeden z odwiecznych dylematów, przed którym staje każdy, kto planuje remont łazienki. Nie wszyscy dysponują metrażem, który bez problemu pomieści oba rozwiązania lub dwoma łazienkami, gdzie w jednej zamontowana będzie kabina prysznicowa, a w drugiej wanna. Dlatego przede wszystkim warto ustalić priorytety. Czy kluczowy jest relaks w wypełnionej po brzegi wodą wannie czy też funkcjonalność szybkiego prysznica. Oczywiście istnieją także rozwiązania 2 w 1, czyli chociażby parawany nawannowe, które zamieniają część wanny w prysznic. Wówczas wystarczy zamontować nad kranem baterię prysznicową, aby cieszyć się dowolnością w kwestii codziennej higieny.

Zwłaszcza w niewielkich łazienkach, w których ma stanąć wanna, istotne jest zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Niestety w małych pomieszczeniach bez wątpienia estetyczne rozwiązania jak wanna wolnostojąca nie znajdą zastosowania. Niemniej już np. narożna wanna z hydromasażem może być ciekawym pomysłem na stworzenie komfortowej przestrzeni relaksu po intensywnym dniu. Aby zmieścić w łazience wszystkie elementy warto też rozważyć wannę prostokątną, która gwarantuje optymalne wykorzystanie dostępnego miejsca.

A jeśli wybór padnie na prysznic? Tutaj przede wszystkim rodzi się kolejne pytanie, dotyczące typu natrysku. Sama bateria prysznicowa to osobny temat, natomiast w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy najlepszym rozwiązaniem będzie tradycyjny brodzik, a może nowoczesny prysznic walk-in, gdzie kluczowe są funkcjonalne ścianki prysznicowe. Pod względem estetycznym jest to znakomite, minimalistyczne rozwiązanie. Od strony praktycznej również ma swoje zalety, gdyż łatwo będzie skorzystać z prysznica np. małym dzieciom lub osobom starszym. Brodzik to z kolei dobry wybór, jeśli np. w domu jest pies, który również wymaga kąpieli. Wówczas przestrzeń brodzika jest do tego idealna.

Skoro już mowa o stylu, ten jest głównym kryterium wyboru w przypadku baterii prysznicowej. Praktycznie każda z nich spełnia tę samą funkcję, natomiast jej wygląd czy usytuowanie to już przeważnie kwestia gustu domowników.

Detale, o których warto pamiętać

Przejdźmy do ostatniej kwestii w temacie remontu łazienki, czyli połączenia estetyki oraz funkcjonalności w przypadku szczegółów wyposażenia tego pomieszczenia. Dobrym przykładem jest umywalka. W teorii wybór jest prosty, potrzebna jest umywalka, jakaś szafka pod zlew, syfon, bateria i korek. W praktyce jednak wybór jest znacznie większy i tutaj najważniejszym kryterium może być właśnie funkcjonalność. Jeśli trzeba zaoszczędzić jak najwięcej miejsca, optymalnym wyborem będzie postument zamiast szafki i kompaktowa umywalka. Jednak w przypadku większych rodzin i dostępności miejsca można rozważyć np. osadzenie dwóch umywalek w długim blacie, aby dwie osoby mogły swobodnie skorzystać z łazienki w tym samym czasie. A skoro umywalki, to także lustra. Wbrew pozorom to jeden z kluczowych elementów wyposażenia. Warto zadbać, żeby było osadzone na odpowiedniej wysokości, a przy okazji można dobrać także właściwe oświetlenie.

Na koniec ostatnia wskazówka, czyli meble łazienkowe. Tutaj warto zwrócić uwagę, czy priorytetem jest łatwy dostęp do kosmetyków czy ręczników (wówczas optymalne będą regały bądź półki, czy też możliwość schowania wszystkich przedmiotów i zachowanie czystości w łazience (w takim przypadku najlepiej wybrać funkcjonalne szafki).