Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Energetyczne odcienie czerwieni

Czerwień to kolor, który idealnie pasuje do tekstyliów, dlatego jeśli chce się wprowadzić odcienie czerwieni do wnętrza bez malowania ścian, można postawić na koce, poduszki, dywan czy zasłony.

Mało kto podczas aranżacji wnętrza stawia na intensywne kolory. Są bowiem uznawane za „trudne” – dobieranie do nich dodatków bywa nie lada wyzwaniem, są też wyraziste i nieobojętne dla nastrojów zarówno pomieszczenia, jak i jego użytkowników. Jednak to właśnie z tego powodu – dla ich mocno określonego charakteru i siły oddziaływania warto wziąć je pod uwagę. Gdzie warto wprowadzić odcienie czerwieni?

Odcienie czerwieni – jakie znaczenie ma czerwony kolor w pomieszczeniach?

Czerwień inspiruje i wprowadza w dobry nastrój.

Dla wielu czerwień to kolor wyłącznie miłości, namiętności i gorących uczuć. Może kojarzyć się również z żywiołem – ogniem, a więc gwałtownością, a także pasją – żarliwym płomieniem. Jeśli zaś chodzi o oddziaływanie odcieni czerwieni na samopoczucie, będą one wpływały przede wszystkim na aktywność, zarówno fizyczną, jak i intelektualną. Czerwień inspiruje i wprowadza w dobry nastrój, wzmacnia organizm i wytrzymałość. Wyraźnie pobudza i mobilizuje do działania, dodając energii. Jest to ciepły, żywy kolor, który warto wprowadzić do wnętrza. Gdzie sprawdzi się najlepiej?

Kuchnia pełna pasji, czyli gotowanie w asyście czerwieni

Odcienie czerwieni doskonale sprawdzą się w kuchni. Czerwony kolor pobudza apetyt i sprzyja kreatywności, także tej kulinarnej, dlatego to idealna barwa zarówno do jadalni, jak i przestrzeni, w której się gotuje. Odcienie czerwieni można wprowadzić na wielu płaszczyznach – można wykorzystać je na ścianach, zestawiając z meblami w odcieniach szarości czy też na mniejszych przestrzeniach, np. między kuchennymi szafkami. Mniej oczywistym rozwiązaniem są czerwone meble, które mimo wielu pozytywów, jakie wiążą się z tym kolorem, mogą po czasie wydawać się nieco przytłaczające. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast czerwony blat kuchenny!

Odcienie czerwieni – kolory dla aktywnych

Jak zostało wspomniane, czerwony kolor pobudza do działania i wzmaga energię, więc doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych na aktywność fizyczną, np. w domowych siłowniach. Dobrze wykorzystać ją na ścianach, zestawiając z łagodniejszymi barwami, takimi jak beż, szarość czy klasyczna biel. Warto również wprowadzić odcienie czerwieni do przestrzeni przeznaczonych na aktywności intelektualne, np. gabinetu, gdzie będą pobudzały szare komórki. Należy jednak pamiętać o umiarze, by nie doprowadzić do swego rodzaju przebodźcowania i zmęczenia intensywnym kolorem. 

Gdzie unikać odcieni czerwieni?

Czerwień, choć kojarzy się z miłością i namiętnością, nie jest najlepszym kolorem do sypialni. Jako barwa pobudzająca i pełna energii, zdecydowanie nie wpłynie pozytywnie na sen i wyciszenie, dlatego nie sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych wyłącznie do relaksu, w tym także – jako dominująca barwa – do dziecięcych pokoi. Oczywiście, wybór jakiegokolwiek koloru jest kwestią indywidualną, jednak warto wziąć pod uwagę siłę jego oddziaływania. Jeśli nie sposób zrezygnować z odcieni czerwieni, warto wprowadzić je do wnętrza za pomocą dodatków.

Dodatki w odcieniach czerwieni – co wybrać?

Czerwień to kolor, który idealnie pasuje do tekstyliów, dlatego jeśli chce się wprowadzić odcienie czerwieni do wnętrza bez malowania ścian, można postawić na koce, poduszki, dywan czy zasłony. Warto wiedzieć, że niekoniecznie muszą być one całe czerwone – mogą mieć również określony wzór, np. kwiatowy, w którym czerwień będzie dominowała. Czerwony koc rzucony na jasną kanapę czy też lekkie zasłony z czerwonym, atrakcyjnym motywem z pewnością ożywią wnętrze. 

Jakich kolorów nie zestawiać z czerwienią?

Jako silnie dookreślony, energetyczny i bardzo charakterny kolor, czerwień nie do wszystkiego będzie pasowała. Idealnym dodatkiem do niej są lekkie, uniwersalne barwy, takie jak odcienie szarości, beże i biel w różnych odsłonach. Takie zestawienia gwarantują także elegancję. Połączenie z innymi intensywnymi kolorami będzie dobra okazjonalnie, np. zieleń i czerwień tworzą doskonały duet na Boże Narodzenie. Jeśli jednak stworzy się aranżację łączącą czerwień z innymi, mocnymi kolorami, to niestety wnętrze może się okazać męczące, przytłaczające i drażniące. 

Czy warto wprowadzić odcienie czerwieni do wnętrza? Zdecydowanie tak, pod warunkiem, że zachowa się umiar i postawi na stonowaną grę kolorów. 

Czerwień, choć kojarzy się z miłością i namiętnością, nie jest najlepszym kolorem do sypialni.