Fundusze europejskie flaga logotyp Rzeczpospolita Polska flaga Unia Europejska flaga logotyp

Dlaczego szczelne drzwi wejściowe są tak ważne?

Szczelne drzwi wejściowe to zauważalny komfort dla wszystkich domowników.

Prawidłowo wykonana izolacja budynku mieszkalnego jest jedną z podstawowych czynności zapewniających odpowiedni komfort jego domowników. Dzięki niej możemy cieszyć się pożądanym poziomem izolacji termicznej, jak i akustycznej w każdym z pomieszczeń domu. Miejscem, w którym najczęściej dochodzi do nieprawidłowości w kwestii izolacji, są drzwi zewnętrzne. Jak sobie z tym poradzić i w jaki sposób skutecznie wykonać uszczelnianie drzwi wejściowych? Podpowiadamy!

Nieprawidłowa izolacja drzwi wejściowych – oznaki i przyczyny 

Szczelne drzwi wejściowe są bardzo ważne.

Źle wykonana izolacja wejściowych drzwi budynku mieszkalnego jest problemem dosyć powszechnym. Najczęściej wynika ona z błędów popełnionych już na poziomie montażu drzwi oraz ich progu. Jako powszechną przyczynę tych nieprawidłowości podaje się fakt, że podczas prac budowlanych mocowanie stolarki drzwiowej wykonywane jest jeszcze przed zakończeniem tak zwanych prac mokrych, do których zalicza się między innymi wylanie posadzek. To z kolei skutkuje znacznym osłabieniem lub wypaczeniem konstrukcji ościeżnicy, co, jak można się domyślić, negatywnie wpływa na szczelność i niezawodność drzwi. 

Zależność między nieprawidłowym montażem drzwi i progu oraz brakiem ich odpowiedniej izolacji możemy najczęściej rozpoznać dzięki charakterystycznemu trzeszczeniu konstrukcji oraz odkształcaniu się, a nawet pęknięciom. Inną widoczną oznaką nieprawidłowości jest także gromadząca się na granicy konstrukcji drzwi woda, a w okresie zimowym – szron. 

Dlaczego szczelne drzwi wejściowe są tak ważne?

Szczelne drzwi wejściowe to zauważalny komfort dla wszystkich domowników; zapewniają one odpowiednią izolację cieplną, pozwalając na utrzymanie pożądanej temperatury w domu, jak i izolację akustyczną, dzięki której możliwe jest odcięcie się od dźwięków ulicy. Prawidłowy montaż, a co za tym idzie, także izolacja drzwi wejściowych oraz ich progu niesie za sobą także niewidoczne gołym okiem korzyści. Odpowiednio ocieplony budynek jest między innymi znacznie mniej narażony na powstawanie pleśni i grzybów. To z kolei pozwala na utrzymanie stropów oraz całej konstrukcji budynku w lepszej kondycji i dłuższej żywotności. Chłód przedostający się do wnętrza domu przez nieszczelne drzwi wejściowe nie tylko zmniejsza komfort jego mieszkańców, ale także wiąże się z koniecznością intensywniejszego ogrzewania pomieszczeń, co prowadzi do znacznego zwiększenia wydatków związanych z utrzymaniem budynku. 

Klucz do komfortu, czyli sposób na uszczelnienie progu drzwi wejściowych

Wiemy już, jak istotne jest prawidłowy montaż stolarki drzwiowej i skąd biorą się błędy w jej wykonaniu. Nasuwa się więc pytanie: jak uszczelnić próg drzwi wejściowych od spodu? Aby mieć pewność, że próg drzwi zewnętrznych będzie w stu procentach spełniał swoją funkcję, należy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na sposób, ale i czas jego montażu. Mocowanie progu powinno się bowiem wykonać dopiero po wylaniu posadzki oraz jej zagruntowaniu. Bardzo ważne jest, aby przed wykonaniem wylewki nie decydować się na wstawianie drzwi na tak zwanych podporach tymczasowych.

Podstawową czynnością gwarantującą odpowiednie uszczelnienie progu drzwi zewnętrznych jest wykonanie specjalnych kanałów montażowych pod posadzką, w których następnie umieszczane są specjalne progi termoizolacyjne. Progi te wyposażone są w wypełnione powietrzem komory zapewniające odpowiednią izolację termiczną. 

Przy stosowaniu tego typu rozwiązania bardzo ważne jest także, aby pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu progu. Jest to możliwe dzięki zewnętrznej hydroizolacji, mającej na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia korozji. Kanały montażowe niezbędne do uszczelnienia wykonać można zarówno na etapie budowy, jak i podczas wymiany drzwi w trakcie remontu. 

Inne sposoby na uszczelnienie progu drzwi zewnętrznych to:

  • montaż specjalnej automatycznie opadającej listwy, wyposażonej w podporę;

  • doposażenie drzwi w samoprzylepną listwę uszczelniającą, wykonaną z gęstego, syntetycznego włosia;

  • zamontowanie uszczelki piankowej nasuwanej na dolną ramę drzwi;

  • montaż listwy progowej, wykonanej ze stali nierdzewnej, aluminium lub mosiądzu.  

    Prawidłowy montaż, a co za tym idzie, także izolacja drzwi wejściowych oraz ich progu niesie za sobą także niewidoczne gołym okiem korzyści.