W pościeli rozwija się wiele alergenów groźnych dla zdrowia. Są one szczególnie dokuczliwe dla alergików, jednak ich obecność nie jest niczym dobrym dla żadnego człowieka. Oprócz bakterii, roztoczy oraz grzybów w pościeli znaleźć można również sierść zwierząt domowych. Z tego powodu istotne jest pytanie, jak często powinno się zmieniać pościel na świeżą.
Co można znaleźć w pościeli?
Łóżko, materac oraz pościel to siedlisko różnych bakterii oraz roztoczy. Te drugie żywią się resztkami naskórka, które regularnie gubimy w czasie wymiany komórek skóry na nowe. Szczególnie w nocy spora część martwych komórek przedostaje się do pościeli – średnio jest to nawet 1,5 grama jednej nocy! Dodatkowo wysoka wilgotność oraz temperatura powyżej 20 stopni sprzyja szybkiemu rozwojowi roztoczy.
Odnóża oraz odchody roztoczy mogą wywoływać kaszel i katar. Przy długotrwałym narażaniu się na ten czynnik pojawiają się nawet duszności oraz problemy ze skórą, co doprowadzić może do poważnych chorób, jak atopowe zapalenie skóry czy astma.
Wydalany w nocy pot powoduje także rozwój różnego rodzaju grzybów. W pościeli występować może aż 16 ich gatunków. Ich wpływ na zdrowie także nie jest korzystny. Dlatego też regularne pranie pościeli i jej wymiana na nową jest konieczne do utrzymania zdrowia oraz dobrego samopoczucia.
Co ile czasu zmieniać pościel?
To, co ile zmieniać pościel, zależy od kilku czynników. Choć poradniki zaprzestają najczęściej na radzie, by robić to przynajmniej raz na dwa tygodnie. Jest jednak wiele czynników, które przyśpieszają rozwój grzybów, roztoczy oraz bakterii:
spanie nago,
obecność zwierząt,
obfite pocenie się,
obecność alergików w domu,
posiadanie innych problemów skórnych.
Jeśli występuje choć jeden z powyższych czynników, warto wymieniać pościel co najmniej raz na tydzień. Jednak częstość wymiany pościeli zależy też od innych czynników. Na przykład od pory roku. W lecie ludzie pocą się dużo częściej i więcej. Także temperatura jest w nocy wyższa. Z tych powodów warunki dla rozwoju mikroorganizmów w pościeli są jeszcze lepsze. Warto więc latem częściej prać pościel.
Przy okazji zmiany pościeli warto pamiętać także o odkurzeniu materaca. Dzięki temu można pozbyć się przebywających tam roztoczy oraz bakterii, co wydłuży czas świeżości pościeli.
Różne głosy w świecie nauki
Zdania na temat tego, co ile zmieniać pościel, są jednak podzielone. O ile większość jest zdania, że w normalnych warunkach wystarczy ją prać co dwa tygodnie, o tyle są też osoby twierdzące, że należy to robić raz na siedem dni. I to bez względu na okoliczności. Wynika to z faktu, że bardzo często ludzie nawet nie zauważają czynników, które wpływają na szybszy rozwój mikroorganizmów.
W jaki sposób skutecznie prać pościel?
Pościel powinno prać się w temperaturze 60 stopni. Jest to istotne pod względem usuwania roztoczy zamieszkujących pranie. Dotyczy to zarówno pościeli bawełnianej, jak i lnianej czy zyskującej ostatnio popularność pościeli z kory.
Delikatne tkaniny, do których należy flanela oraz satyna, prać można w temperaturze 40 stopni. W ten sposób uniknie się uszkodzenia materiału.
Ostateczne zwycięstwo nad mikroorganizmami można odnieść dzięki prasowaniu pościeli. Temperatura bliska 100 stopni z pewnością zniszczy wszystkie roztocza, bakterie oraz grzyby. Przy okazji warto pamiętać też o regularnym praniu ubrań i piżamy, na której też mogą zamieszkiwać roztocza oraz bakterie.
Warto regularnie prać pościel
Niezależnie od zdania poszczególnych naukowców, na pewno warto regularnie wymieniać pościel na nową. Dzięki temu jakość snu znacząco się polepszy. Wpływa na lepszy wypoczynek, zdrowie, a także większą ilość energii w czasie dnia. Pranie raz na dwa tygodnie stanowi zdecydowane minimum, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wymieniać pościel co tydzień. Niezależnie, czy występują dodatkowe czynniki zwiększające tempo wzrostu mikroorganizmów. W końcu czystość i higiena to podstawa dobrego samopoczucia i mocnego zdrowia. Warto o tym pamiętać.